Telegram Web Link
За, майже, три місяці моєї роботи державних інспекторів не допустили до проведення державного контролю майже 350 разів. Нічого дивного, адже «недопуск» коштує підприємствам 750 гривень. Тож навіщо допускати екоінспекторів, які нарахують реальні збитки?

Вимушений констатувати, сьогодні не має правових механізмів, які б незалежно від обставин, забезпечували допуск інспекторів на підприємство-забруднювач і проведення перевірки. Цю ситуацію треба змінювати.

Про законодавчі і процедурні пропозиції, читайте за посиланням
https://blogs.pravda.com.ua/authors/firsov/5e4fc5fe962f2/
​​Інколи розголос є ефективним, я не просто так намагаюсь підсвічувати факти недопусків. Пам’ятаєте, як інспекторів не пустили на перевірку ПАТ «УКРТАТНАФТА»? Після оприлюднення відео, позиція керівництва змінилась кардинально. І сьогодні державних інспекторів допустили до проведення перевірки, про її процес буду тримати вас у курсі. А ми надалі продовжимо показувати тих, хто намагається ухилятися від екологічного контролю.

Сподіваюсь, що таких підприємств ставатиме все менше, адже навіть коли я не пишу про такі факти, це не означає, що ми їх не фіксуємо.
Державними інспекторами ДЕІ у Харківській області нарахували більше 7 млн. грн. ДП «Гутянське лісове господарство».

Перевіркою було виявлено факти незаконних рубок дерев, в переважній частині твердолистяних порід (зокрема дуб), загалом знищено близько 800 дерев. Відповідні матеріали направлені до Прокуратури Харківської області.

Загалом перевірка проходила у складних умовах, окремі посадові особи лісництва і Харківського обласного управління лісового та мисливського господарстванадтва надто повільно надавали необхідні документи. Всеж інспектори змогли задокументувати порушення природоохоронного законодавства.
 
Державна екологічна інспекція України закликає всіх керівників лісогосподарських підприємств, по-перше сприяти проведенню перевірок, по-друге - дотримуватися встановлених правил та вимог використання лісових ресурсів.
​​Минув черговий тиждень роботи і можемо підвести певні підсумки. Після проведення перевірок, ДЕІ виставила претензії:

КП «Львівводаканал»
ДТЕК Ладижинська ТЕС
ЛСАП «Луцькспецкомунтранс»
Коростишівське міське комунальне підприємство «Водоканал»
ТОВ «Агродар-Україна Плюс»
КП «Теплоєнергетик»
МКП «Зіньківський комунгосп»
КП «Дубноводаканал»
Шосткинський казенний завод «Зірка»
ДП «Гутянське лісове господарство»
ТОВ «Сорелла ОІЛ»
ТОВ «Біко-група»
ПРАТ ММК «Ілліча»
З іншими результатами діяльності можете ознайомитись у нашій інфографіці.
Державна екологічна інспекція виставила претензії до ДТЕК (Ладижинська ТЕС)

За дорученням Прем’єр-міністра України, Державними інспекторам, проведено перевірку Відокремленого підрозділу «Ладижинська теплова електрична станція» АТ «ДТЕК Західенерго». 10 лютого інспектори були допущені до проведення перевірки, в ході якої виявили порушення природоохоронного законодавства. Всі виявлені факти порушень законодавства були ретельно задокументовані. Інспектори встановили, що підприємство перевищило ліміти водокористування (пропуск води через гідровузли). На підставі цього, були проведені розрахунки шкоди і підготовлені претензії по відшкодуванню збитків.

Підприємству буде виставлено претензії, найбільша з яких на 3,4 млн. грн.

Окремо хочу подякувати команді ДЕІ у Вінницькій області за виконану роботу, так тримати!

Держекоінспекція при сприянні МінЕкоЕнерго виконує доручення Прем'єр-міністра України по перевірці найбільших підприємств-забруднювачів. Ми маємо перші позитивні результати, виставлено претензії на десятки мільйонів гривень, а деякі підприємства вже навіть відшкодували збитки. Перевірки триватимуть, про результати продовжу звітувати.
​​Триває оновлення Держекоінспекції, наразі змінено 80% керівників територіальних органів. Ми відкриті і шукаємо нових людей, які зробили собі ім‘я у громадському секторі. Інформація про конкурси є відкритою, ми всіх запрошуємо брати у них участь. У Столичному окрузі до нас приєднався відомий активіст Сергій Волков. Він багато років працював в екологічній громадській організації, і вже багато зробив для міста. Сподіваємось, що він зможе реалізувати свій досвід та енергію на державній службі.

Подолання екологічних проблем міста Києва та області потребує ефективних заходів екологічного контролю, адже наявні проблеми не вирішувались роками. Ситуація з «Київводоканалом», «Дарницькою ТЕЦ», заводами «Енергія», «Радикал» та багато інших проблем потребують злагоджених, чітких і прозорих рішень. Ми сподіваємось, що з появою нового керівника, більшість з цих проблем почнуть системно вирішуватись. Також важливим є діалог із громадськістю.

Ми повністю підтримуємо нового керівника, це допоможе йому працювати ефективно. У короткостроковій перспективі громадськість відчує сталі, позитивні зміни.
Сьогодні знову на Кривий ріг.
Потяг Київ - Кривий ріг вже стає рідним.


Буду і на одному заході.
запрошую всіх на Міжнародиний екофорум Kryvyi Rih Green Strategy 2020.

Він стартує вже завтра, 28 лютого, за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Мусоргського, 19, Палац Культури «Центральний». Долучайтесь, буде цікаво.

дякую організаторам за запрошення і можливість долучитись до дискусії з актуальних проблем.

Важливе оголошення. Об 11-45 відбудеться мій брифінг, разом з новою виконуючою обов’язки начальника Дніпропетровської ДЕІ. Задати питання зможуть всі охочі

Тому запрошую і представників ЗМІ.
Розпочинаємо другу хвилю перевірок за дорученням Прем’єр-міністра, виходимо на наступні підприємства:

ДП «Прибузьке лісове господарство»
ТОВ «Буковель»
КВУ «Беріславський водоканал»
ДП «Великоалександрівське ЛМГ»
ДП «Бершадське лісове господарство»
ДП «Крижопільське лісове господарство»
ДП «Львівске лісове господарство»
ПАТ «Львівська вугільна компанія»
МКП «Миколаівводоканал»
ДП «Чернігівське лісове господарство»
ДП «Олександрівське лісове господарство»
ДП «Голованівське лісове господарство»
ТОВ «Побужський феронікелевий комбінат»
ВАТ «Кіровоградгаз» та 7 філій

Цього разу зробили акцент на лісових господарствах, так як наразі це пріоритет для Президента і Прем’єр-міністра. Про хід даних перевірок, як і раніше, буду повідомляти додатково. Слідкуйте за оновленнями
Ми багато часу приділяємо висвітленню проведення перевірок. Але робота Держекоінспекції - це і підрахунок збитків, і аргументоване відстоювання своєї позиції у суді. Ось один з успішних кейсів - “Мукачівводоканал” відшкодував 6,8 млн. грн заподіяних державі збитків.

Під час планової перевірки, інспекторами ДЕІ Закарпатської області було встановлено, що Мукачівське міське комунальне підприємство “Мукачівводоканал” здійснювало видобування підземних прісних вод з метою забезпечення потреб м.Мукачева без спеціального дозволу на користування надрами. Збитки завдані державі - 6 831 253 млн. грн.

Оскільки в добровільному порядку суму збитків не було відшкодовано, то Мукачівською місцевою прокуратурою заявлено позов до Господарського суду Закарпатської області про примусове стягнення суми збитків. У 2019 року суд задовільнив позов у повній мірі. Відповідач подав апеляційну скаргу, яку було повернуто судом без розгляду. Станом на сьогодні, “Мукачівводоканал” відшкодував суму збитків у повному обсязі.

Через суди тяганина йде досить довго, на цей час діяльність підприємств-забруднювачів не призупиняється і вони продовжують забруднювати довкілля в існуючих, та навіть більших об’ємах. Але інспекція залучає весь доступний арсенал правових механізмів і, як бачите, стягує в бюджет держави мільйони гривень.
​​Як ви бачите, сума стягнутих збитків за цей рік більша, майже у 4 рази. Однак, це не ті цифри, на які ми будемо рівнятися й надалі. Насправді, шкода довкіллю наноситься в рази більша.
Незважаючи на те, що у нас відбуваються значні кадрові зміни і половина керівників територіальних органів звільнені, перевірки все одно стають результативнішими.

Не перестану нагадувати про те, що методика по нарахуванню збитків внаслідок викидів в атмосферне повітря все ще знаходиться на стадії реєстрації. Без неї більшість позовів у суді розвалюються, а підприємства й надалі спокійно забруднюють повітря, яким ми дихаємо. Розмір збитків точно почне стрімко зростати одразу ж після того, як методику зареєструють і ми зможемо показати нові, кращі результати.
Я вже доволі довго у політиці, і знаю, що іноді краще промовчати, ніж говорити, що думаєш. Але зараз той випадок, коли промовчати я не можу.

Я дійсно вважаю, що Олексій Гончарук та його уряд - це одна з кращих команд за весь час незалежності, хто б що не говорив. Розумію народний скепсис з цього приводу, але я все ж досить непогано знаю внутрішню кухню української політики і віддаю собі звіт в тому, що зараз пишу.

У нас люблять кидати каміння в тих, хто йде, і зараз у Гончарука і його міністрів полетить багато каменів. Але мені є, що на це відповісти. При всій молодості і недосвідченості Кабміну, що йде, команда Гончарука була гідніше за «міцних господарників», і тих, хто прийшов їм на зміну після Революції.

Що дає мені підстави так вважати? Відповідь проста - в уряді Гончарука дійсно не було корупції. Є нюанси, за які прем'єра та інших міністрів можна дорікнути. Але точно немає одного - корупції. Хоч скільки шукали - нічого знайти не змогли. Все що змогли накопати з «негативу» - кілька невдалих висловлювань і внутрішні розмови, записані нишком. Це все.

Вперше за всю історію незалежності місця в Кабміні не продавалися. Ніхто не "кришував" і не розставляв смотрящих на державні підприємства, не ділив потоки, не вимагав призначити «свою людину» на ту чи іншу посаду. І треба віддати належне і Президенту - він був гарантом цих твердих позицій.

Знаю по собі, що ніхто жодного разу не подзвонив з уряду, не тиснув на мене і не просив щось зробити або комусь допомогти, або організувати якесь сумнівне призначення. Я знав, що можна завжди сподіватися на підтримку Прем'єра і профільного Міністра.

Хто б що зараз не писав і не говорив, я хочу відзначити професіоналізм Прем'єра - він був дуже добре обізнаний про те, що відбувається в сфері екології та в інспекції зокрема. Бувало - дзвонив із запитаннями та завданнями серед ночі. Працювалося з ним одночасно і просто, і складно. І я вдячний Олексію за цей досвід.

Я впевнений, що жоден уряд не зміг би виправдати очікувань при такому високому їх рівні. Є вислів: краще 5 років помилок, ніж 50 років саботажу. Але проблема Гончарука була в тому, що у нього не було 5 років на помилки.

Проте уряду, навіть за цей термін, вдалося закласти хороший фундамент майбутніх реформ. Сподіваюся вдасться зберегти спадкоємність курсу. Бажаю успіху новому Прем'єру, у нього дійсно не просте завдання.

У всякому разі, ми зі свого боку, продовжуємо реалізовувати плани і з подвоєною енергією просувати реформу екоконтролю!
⚡️Денис Шмигаль призначений новим Прем’єр-міністром. 291 «За».
Європейська Бізнес Асоціація виступає з ідеєю стати майданчиком для дискусій щодо реформування ДЕІ. Одразу питання: давайте вирішимо де і коли?

Але майте на увазі - наші аргументи на захист довкілля будуть дуже гострі.

Впевнений, що і автори законопроекту «Про державний екологічний контроль» максимально відкриті для дискусії з цього питання.

https://eba.com.ua/dlya-biznesu-vazhlyva-yakisna-robota-derzhekoinspektsiyi-eva/
​​З початку 2020 року ДЕІ нарахувала 40 млн. 316 тис. грн. за найбільш резонансні вирубки дерев.

Вирубки були зафіксовані по всій території України, а найбільш масштабні, по нанесеним державі збиткам - саме в Житомирській області. Незважаючи на труднощі, які виникали при перевірках, інспектори все одно ретельно зафіксували правопорушення, а юридична служба інспекції буде працювати над тим, щоб збитки були стягнені.

Ми закликаємо і інспекторів ДЕІ, і громадськість пильно слідкувати за ситуацією у лісгоспах та на лісосмугах та повідомляти про випадки стихійних рубок.
​​Провели зустріч з керівниками територіальних органів ДЕІ. Якщо коротко, то посил був таким: Пріоритет номер один - перевірка ТОП-забруднювачів.

Не дитячі садочки і не магазини, а підприємства які скидають тисячі тон шкідливих речовин. І яких роками ніхто не помічає, або не може нарахувати і мільйона гривень. Це абсолютно неприйнятно. Всі сили і можливості будуть скеровані саме на цю приорітетну ціль!
​​З 17 лютого по всій країні проходить операція Держекоінспекції, яка покликана зупинити нелегальний продаж та знищення червонокнижних первоцвітів. Гадаю, що принаймні у Києві, всі вже помітили, стоячи у заторах, наскільки стихійним є це явище. Це сотні тисяч квітів, які зникають. Напередодні 8 березня, я хочу нагадати всім, що порушення порядку придбання чи збуту об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної Книги України, тягне за собою накладення штрафу від 1700 до 3655 грн із конфіскацією об’єктів рослинного світу, а розмір компенсації за шкоду, заподіяну незаконним збиранням або знищенням чи пошкодженням рослин, занесених до Червоної Книги України становить від 49 до 62 грн за одну рослину. Тому раджу краще витратитися на троянди, чи тюльпани і бути законослухняними громадянами😉🌷
Центральним апаратом ДЕІ проведено перевірку ПрАТ «АК «Київводоканал». Загальна сума нанесених державі збитків - більше 10 млн. грн. Нагадаю, що «Київводоканал» є лідером топ-10 забруднювачів водних ресурсів України.

Серед основних порушень:

Відсутні правовстановлюючі документи на 294 земельні ділянки загальною площею 137,2164 га
Відсутність дозволу на користування надрами
Порушення дозволу на спеціальне водокористування
Порушення правил поводження з відходами
Порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
Реконструкція хлорного господарства відбувається без проведення оцінки впливу на довкілля (висновку державної екологічної експертизи)

Більше чотирьох років на Київводоканалі не проводилися перевірки. І після проведеної нами перевірки, можемо констатувати, що співпраця з ДЕІ дозволила б запобігти багатьом порушенням. Підприємства мають розуміти, що ДЕІ це не тільки каральний орган, а й помічник, здатний надати методичну допомогу.

Підприємство має знаходити адекватні кроки для модернізації. Ми розуміємо, що виключно штрафами проблему не вирішити і готові завжди йти назустріч, але для нас усі суб’єкти господарювання рівні, і ми вимушені застосовувати санкції за порушення природоохоронного законодавства до всіх.
​​Друзья, только что прямо под домом неизвестные сожгли мою машину. Пожарные прибыли оперативно и потушили огонь, но восстановлению авто уже не подлежит. В данный момент общаюсь с полицией.

Видимо таким образом оценили работу моей команды во главе экоинспекции. Реальные штрафы для загрязнителей, антикоррупционные чистки не нравятся многим. Вот и ответ. Если сначала пытались давить с помощью заказных материалов в СМИ и нападок купленных «активистов», вроде Татьяны Лампики, то теперь перешли уже к методам откровенного террора.

Значит ли это, что мы испугаемся и остановимся? Разумеется, нет. Напротив, мы на верном пути и только усилим работу.
​​Друзі, дуже дякую усім за підтримку!
Багато з вас цікавиться додатковою інформацією, спробую відповісти.

Чи пов’язую я підпал автівки зі своєю роботою? Скоріше так. Чи підозрюю я когось конкретно? Ні.

Справа в тому, що за 3 місяці роботи ми звільнили десятки людей, які працювали в інспекції на керівних посадах більше 10 років. По деяким епізодам навіть відкриті кримінальні провадження. Хтось з цих людей може сприймати це як особисте і думати про помсту.

З іншого боку, кожен день ми заходимо на сотні підприємств. І штрафуємо на мільйони, не звертаючи уваги на прізвища власників. Такий широкий спектр діяльності не дає мені можливості підозрювати когось конкретно.

Усі свої припущення я виклав поліції, яка ретельно мене опитала. Безпосередньо погроз, або попереджень, я не отримував. Натяки, привіти через когось, тощо - це було і є кожен день. Але писати або заявляти у поліцію про таке - безглуздо. Тому, нехай працює слідство, відкриває провадження, опитує свідків, передивиться камери і робить свої висновки.

Підпал скоїли близько першої години ночі. Свідки казали поліції, що спочатку почули вибух, потім спалах, потім запрацювала сигналізація. Але я прокинувся лише тоді, коли пожежні стукали мені у двері, зі словами - ваша машина згоріла.

Пожежна та поліція спрацювали оперативно. Перші приїхали дуже швидко і не дали догоріти машині до кінця. Другі опитували мене до п’ятої години ночі, після цього переключились на сусідів.

Авто було КІА Cerato 2008 року, коштувало воно не дорого, але все одно шкода. На авто не було повної страховки, лише автоцивілка.

В поліції допитали мене вдруге та відкрили провадження за фактом пошкодження майна(ст. 194 ч. 2 ККУ) і назначили відповідні експертизи. Керівицтво ГПУ - Віктор Чумак та Віктор Трепак взяли ситуацію під особистий контроль. Сподіваюся, що організаторів буде знайдено.

І на останок, чи зміниться щось у моїй роботі? Жодним чином. Повірте, я проходив і через більший тиск і погрози, і переслідування, і багато чого іншого, про що і згадувати не хочу. Тому ті, хто вдавався до таких методів залякування, погано мене знають.
Продовжую звітувати щодо перевірок підприємств, які входять у топ-100 забруднювачів. Цього разу ми перевірили ПАТ «УКРТАТНАФТА», яке до цього не хотіло пускати інспекторів. Працівниками Центрального Округу ДЕІ було пред’явлено претензій на суму майже 2 млн грн (1 978 494, 29 грн.)

В рамках позапланової перевірки зафіксовано численні порушення, серед яких: недотримання умов дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, недотримання умов дозволу на спеціальне водокористування, забір підземних вод за відсутності спеціального дозволу на користування надрами, забруднення земельної ділянки, засмічення земельних ділянок, а також порушення у сфері поводження з відходами.

Наразі проводяться роботи по притягненню відповідальних осіб підприємства до адміністративної відповідальності за виявлені під час перевірки порушення вимог природоохоронного законодавства.
2024/09/30 22:18:33
Back to Top
HTML Embed Code: