Telegram Web Link
Друзі, важливе оголошення. Прем'єр-міністр Олексій Гончарук доручив Державній екологічній інспекції провести найближчим часом комплексну перевірку підприємств, які становлять небезпеку для навколишнього середовища. У списку таких підприємств - близько 200 об'єктів по всій Україні.

Зараз ми готуємо перевірку перших 50 підприємств зі списку ТОП забруднювачів. Хочу зазначити, що для нас не має значення ім'я власника заводу, його політичні уподобання чи громадянство. Перевіряти ми будемо усіх - і наших олігархів, і іноземних інвесторів, і державні підприємства. Дотримуватися екологічного законодавства у рівній мірі доведеться всім.

https://blogs.pravda.com.ua/authors/firsov/5e37ee6f4864d/
Щойно отримав інформацію. Сьогодні у Кривому Розі, в межах кримінального провадження, було затримано начальника одного з відділів ДЕІ у Дніпропетровській області. За хабар, увага, у 2 (!!!) тисячі гривень.

Я своїх підлеглих готовий захищати у кожній ситуації! Але жодної толерантності до корупціонерів не буде.
⚡️Бурштин в Україні видобуватимуть законно.

Верховна Рада схвалила в другому читанні законопроект #2241, яким зменшено ставку рентної плати за користування надрами для видобування бурштину.

Така норма сприятиме легалізації видобутку бурштину та виведенню його з тіні.

Також у грудні 2019-го року Парламент ухвалив у цілому законопроект #2240, згідно з яким вводяться єдині дозволи на геологічне вивчення бурштинових надр з подальшим видобуванням бурштину на п'ять років на ділянки розміром до 10 гектарів.
​​Сьогодні у нас гарні новини! Ми придбали три швидкісні катери і заощадили бюджету близько 1,1 млн. грн.

Пам’ятаєте, коли я тільки прийшов на держслужбу, буквально на другий день, ми змогли заощадити на закупці програмного забезпечення 1,4 млн. грн. Після тривалих і ґрунтовних обговорень, розробник погодився зменшити ціну на 15%.

Цього разу ситуація аналогічна. Вартість за результатами торгів - 10,5 млн. грн. Після перемовин - 8,9 мнл. грн. У цьому тендері так само вдалось знайти вивірену аргументацію.

Тепер у інспекції є можливість займатись морем і бракон’єрами. Ми отримали потужне оснащення, якого ійсно не вистачало. У певних моментах, наші фахівці просто не могли вжити заходів реагування, через відсутність спецтехніки.

Ситуацію поступово виправляємо.
​​Друзі, як я анонсував раніше, розпочинаємо перевірки великих забруднювачів. Сьогодні Держекоінспекція працює на таких підприємствах:

ПАТ "Сєвєродонецьке об'єднання "Азот"
ПрАТ "ММК ім. Ілліча"
ПрАТ «Дніпровський металургійний завод»
ПрАТ АК «Київводоканал»
ДП "Гутянське лісове господарство"
ЛМКП «Львівводоканал»
КП «ДОНЕЦЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР ПОВОДЖЕННЯ З ВІДХОДАМИ»
КП «Дубноводоканал»
КП «Коростишівський водоканал»

Я особисто взяв участь у перевірці Київводоканалу. По результатам і новим перевіркам буду звітувати.
Вчора інспектори прибули на ПрАТ «Сєвєродонецьке об’єднання Азот», кінцевим беніфеціаром якого є Дмитро Фірташ. Наші фахівці не були допущені до проведення перевірки.

До інспекторів вийшла людина, яка назвала себе «представником» охорони і почала заважати проходу по території. Все це відбувалось у грубій формі, майже з матюками, «охоронець» відчуває себе господарем і майже богом. Йому абсолютно байдуже на всі держоргани, хто б туди не прийшов. Звичайно, що проблема не в охоронці, це позиція керівництва підприємства та його власника. Навіть доручення Прем’єр-міністра для них не є аргументом. Що і казати про погодження від Міністерства. Останній раз екологічна перевірка на «Азоті» відбулась у 2013 році і це дуже показово.

«Азот» - підприємство хімічної промисловості, яке виробляє аміачну селітру, карбамід, азотну кислоту, аміак та інше. Виробництво таких речовин має величезні ризики і завдає шкоду навколишньому середовищу. «У Сєвєродонецьку відбувся викид аміаку» - типовий заголовок місцевих новин. Про шкоду довкіллю неодноразово наголошувала громада міста, журналісти і активісти.

Нагадаю, що «недопуск» для підприємства-забруднювача сьогодні коштує 750 гривень. Навіщо допускати екоінспекторів, які нарахують реальні збитки? Наразі має бути прийнятий закон яким передбачене розширення повноважень ДЕІ і підвищення штрафів за «недопуск». Для підприємства це має стати невигідно, а державі вчасний екологічний контроль дозволить нарешті контролювати забруднення довкілля.

А допоки реальної санкції немає, ми будемо публікувати відео і робити відомими підприємства, які нехтують екологією. Ось ця людина на відео, це Харламов Артем Володимирович, керівник охорони «Азоту». Давайте зробимо Артема відомим, поширюйте це відео.
Фірсов
Сьогодні з Кабміну надходять лише гарні новини. По-перше, це ліквідація «морських» інспекцій, про яку я вже згадував сьогодні, по-друге, створення «Офісу контролю викидів у повітря» в Кривому Розі, в якому будуть працювати спеціалісти Центрального апарату…
Вже писав про призначення мого першого заступника. Сьогодні опублікували рішення на сайті КМУ.
Тож, Денис Каплунов - офіційно до роботи!)

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-priznachennya-kaplunova-d-v-pershim-zastupnikom-golovi-derzhavnoyi-ekologichnoyi-inspekciyi-ukrayini-i050220-75
Друзі, ми продовжуємо перевіряти ТОП-забруднювачів та підприємства які роками не допускали ДЕІ до перевірок. Державна екологічна інспекція працює на таких підприємствах:

АТ "ДТЕК ЗАХІДЕНЕРГО" /ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ЛАДИЖИНСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ"
ПАТ "ТРАНСНАЦІОНАЛЬНА ФІНАНСОВО-ПРОМИСЛОВА НАФТОВА КОМПАНІЯ "УКРТАТНАФТА"
ГПУ «ПОЛТАВАГАЗВИДОБУВАННЯ»
ДП «Львіввугілля»
Глухівське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Глухівський агролісгосп"
ДП «ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ СПИРТОВИЙ ЗАВОД»
ДП «Берегівське лісове господарство»
ДП «Олевське лісове господарство»
Вже є і перші результати, і чергові «недопуски». Детально напишу згодом.
​​Зайшли на ДП «Олевське лісове господарство», в межах кримінального провадження, разом з ДБР і СБУ. Наразі виявлено 500 кубів незаконно вирубаного лісу.
​​ЕкоКомітет підтримав законопроект про відміну мораторію на проведення перевірок в зоні проведення ООС.

Мораторій був введений 14 року, вважалось, що підприємства, і без того обтяжені війною, потребують захисту від контролюючих органів. Але експеримент себе не виправдав.

У Донецькій і Луганській областях знаходиться левова частина наших промислових гігантів, які вже більше 5 років комплексно не перевірялися.

Дякую голові ЕкоКомітету Олегу Бондаренко, як автору проекту, і усім членам комітету за підтримку і адвокування подібних законодавчих пропозицій.

PS фото з засідання сьогодньошнього комітету, але у той час коли розглядався проект про відходи. Подробиці у Oleksandr Marikovski
Претензії до ММК Ілліча на 10,5 млн

За дорученням Прем’єр-міністра України, Державними інспекторам ДЕІ Центрального апарату, проведено перевірку ПрАТ ММК Ілліча. 4 лютого інспектори були допущені до проведення комплексної перевірки, в ході якої виявили порушення природоохоронного законодавства. Нанесені державі збитки - 10,5 млн. грн.

Цього разу, представники ПрАТ ММК Ілліча співпрацювали з інспекторами. Всі виявлені факти порушеннь законодавства були ретельно задокументовані. Інспектори встановили, що підприємство робило понаднормові скиди води у період з 4 вересня 2019 по 4 лютого 2020. Також у ході перевірки було встановлено порушення у сфері повадження з відходами.
​​ПАТ «УКРТАТНАФТА» недопустило інспекторів до перевірки за дорученням Прем’єр-міністра. На відео можете побачити представника компанії, якому «прем’єр до одного місця».

ПАТ «УКРТАТНАФТА» входить у топ-100 забруднювачів України. У 2017 році підприємство зайняло 32 місце серед підприємств-забруднювачів по викидах в атмосферне повітря, у 2018 році - уже 25 місце. Викиди ПАТ «Укртатнафта» становлять 21,1% загальних викидів від стаціонарних джерел забруднення Полтавської області та близько 71,2% викидів м. Кременчук. У 2018 році, внаслідок діяльності підприємства, в атмосферне повітря потрапило 11,015 тис.т. забруднюючих речовин.

Буду збирати аргументи за голосування за законопроект про екологічний контроль. І суттєве збільшення санкції за недопуск.

Завдяки Голові комітету екології Олегу Бондаренку, зараз проект знаходиться на стадії реєстрації.
​​І знову недопуск, проте незвичний, тому вирішив розповісти вам про те, як АТ «Нікопольський завод феросплавів» намагалося переконати нас, що з екологією у них все гаразд.

Керівництво підприємства, дізнавшись з невідомих для нас джерел про те, що воно включено в перелік перевірок за дорученням Прем’єр-міністра, надіслало нам лист, в якому було зазначено, що вони не порушують екологічне законодавство. А оскільки все гаразд, то і допускати інспекторів причин немає.

Хоча ми трошки іншої думки. Здоровий глузд каже, що коли нема чого приховувати, то перевірка взагалі не має бути проблемою для підприємства.

Нагадаю, що підприємство входить до переліку топ-забруднювачів і є одним з найбільших металургійних комбінатів України (виробляє 11% об’єму світових феросплавів).

Кожного разу і кожного дня буду писати про такі випадки поки депутати не внесуть зміни в законодавство, яке розроблене і чекає на прийняття.
​​Доволі часто отримую повідомлення про кадрове оновлення інспекції. На зображенні нижче видно, де саме ми вже перезавантажили керівництво, або в процесі. На сьогодні, є три області, де залишились старі керівники. Це пов’язано з тим, що вони є ефективними, а їх інспекції демонструють чудові показники. В ході призначень буду розповідати про кожного нового керівника.

Звичайно, є і проблемні місця - Одесса, Хмельницький і Дніпро. У Дніпрі взагалі склалась «нездорова» ситуація. Начальником інспекції 12 (!!!) років був Дмитро Шибко. Як ви пам’ятаєте, щодо його діяльності я звернувся до правоохоронних органів. Наразі ця людина всіма силами чинить перепони перезавантаженню області, перебуває на лікарняному і поки що не може бути звільнена.

Окремо хочу розповісти про Офіс у Кривому Розі. Зараз там йде кропітка робота, вже маємо діалог з губернатором, він запропонує фахівців для участі у конкурсі. На мою думку, діалог з місцевою владою надзвичайно важливий - губернатори, місцеві ради і Держекоінспекція мають працювати синхронно і злагоджено, адже проблеми екології стосуються всіх.
За час роботи в інспекції, в мене з’явились певні робочі «традиції». Одна з них, раз на тиждень, як правило у ніч з п’ятниці на суботу, десь з першої ночі до четвертої ранку - повідомлення про скид на Понінківскій картонно-паперовій фабриці.

Відверто кажучи, мені увірвався терпець. Сьогодні вночі сталась така ж ситуація - наші інспектори одразу виїхали на місце.

У понеділок скликаю нараду на місці, ситуацію потрібно вирішувати в епіцентрі події. Прошу керівників Хмельницької і Житомирської ОДА надати представників для наради. Також запрошую до наради і правоохоронні органи.
Нарада буде відкритою для ЗМІ, щоб бачити позиції сторін.

Цьому бєспрєдєлу вже треба покласти край!
Сьогодні відбувся захід щодо екологічної ситуації навколо Панінківської фабрики. За результатами можу констатувати:

 ⁃ Единий керівник територіального органу ДЕІ, якого я не бачив - це голова Хмельницької ДЕІ. Людина з самого плчатку зайняття мною посади ховається то у відпустці, то на лікарняному. Після сьогоднішньої зустрічі ми знайшли спосіб зробити це місце вакантним. Незабаром буде оголошений конкурс на посаду.

 ⁃ У квітні у фабрики закінчується дозвіл на спецводокористування. Зі своєї сторони будемо клопотати про не продовження цього дозволу. Держава має діяти так само і не йти на зустріч недобросовісним підприємствам-забруднювачам.

 ⁃ Можливо вам це здасться дивним, але навіть директор фабрики не зміг назвати її власника. Як так може бути? Я знаю. Власник ховається в офшорній юрисдикції, бо боїться відповідальності. І буде труїти людей, допоки зможе.
 
 ⁃ Усі документи по фабриці плануємо передавати до правоохоронних органів і подавати позов до суду про застосування заходів реагування у вигляді призупинення діяльності підприємства. Так вже далі не може продовжуватись.

 ⁃ Територіальному органу ДЕІ поставив завдання, щоб на місці завжди був черговий інспектор. Скиди, як правило, відбуваються вночі, а тому сенсу брати аналізи зранку вже не має. Максимум протягом двох-трьох годин.

 ⁃ Також закликаю місцевих активістів і всіх небайдужих, по-перше, подаватись для участі у конкурсах, по-друге, ставати громадськими інспекторами.
​​Зайвий раз не хочу вихвалятись але результати роботи за три місяці говорять самі за себе.
ДП «Болехівське лісове господарство» завдало державі збитків на суму 9 млн. 281 т. грн. Загалом, незаконно зрізано майже 1300 дерев різних порід. Інспекторами ДЕІ було встановлено, що державне підприємство займалось незаконною рубкою дерев без наявності лісових квитків, а, подекуди, з безпідставною їх видачею.

Але ця справа цікава не кількістю дерев і навіть не нанесеними збитками. Справа в тому, що перевірка відбувалась у 2018 році. Як виявилось, у державних органах є практика, коли навіть оформлені претензії не виставляються підприємствам. Проходить перевірка, нараховуються збитки і все, далі претензія просто лежить у столі. Зрозуміло, що це відбувається не просто так, з доброї волі інспекторів.

Лісгосп сплатить нанесені збитки, ми цього обов’язково доб’ємось. Одночасно з цим розпочинаємо ревізію нарахованих збитків за три роки (граничний строк пред’явлення), а всіх недоброчесних керівників хочу попередити - ніхто не уникне відповідальності.
​​Маємо чудові новини. Метінвест сплатив понад 10 млн збитків, завданих державі в сфері екології. Вперше за всю історію існування інспекції, ММК Ілліча сплатив таку суму за порушення природоохоронного законодавства.

У ході позапланової перевірки ПрАТ "ММК Ілліча" за дорученням Прем'єр-міністра, було встановлено, що це підприємство порушує законодавство у сфері поводження з відходами виробництва.

Державними інспекторами були нараховані збитки на суму понад 10 мільйонів гривень, які підприємство сплатило в повному обсязі у досудовому порядку. Без заперечень.

Хочу відзначити злагоджену роботу інспекторів та бездоганне дотримання процедур - саме завдяки цьому наша претензія навіть не оскаржувалась. Цей приклад варто наслідувати й іншим суб'єктам господарювання, які вчиняють порушення та наносять шкоду довкіллю. Не варто намагатися уникнути відповідальності. Порушили - майте честь це визнати та компенсувати збитки.

Але в той же час, хочу відзначити, що лише великими штрафами проблеми захисту довкілля не вирішуються. Головне наше завдання - зробити так, щоб порушень взагалі не було. Штрафи - лише вимушена міра, яка має стимулювати власників підприємств проводити модернізацію та зменшувати викиди, але не самоціль.

Підприємства мають системно працювати над зниженням негативного впливу на довкілля. Варто зрозуміти, що так, як раніше, коли можна було робити, що завгодно і не зважати на екологічне законодавство, вже не буде. І жити відповідно до нових реалій.

Але й держава мусить допомогти підприємствам змінитися. Зокрема надати можливість залучати капітал під низький відсоток на встановлення очисних споруд та розробити інші спеціальні програми взаємодії. Ті ж металургійні шлаки, що сьогодні зберігаються у велетенських відвалах, можуть бути використані при будівництві автомобільних доріг та об’єктів інфраструктури.

Простих та швидких рішень немає. Лише діалог, дотримання взятих зобов'язань та довготривалий шлях до eco-friendly виробництва з часом можуть змінити ситуацію та наблизити Україну до рівня європейських держав.
2024/09/30 20:32:13
Back to Top
HTML Embed Code: