Telegram Web Link
Бюджетний барометр – лютий 2024💸

📌У лютому надходження податків, зборів та обов’язкових платежів до загального фонду державного бюджету становили 188,6 млрд грн. Дохідну частину бюджету було перевиконано на 33,9%, зокрема і за рахунок надходження 31 млрд грн грантів від Японії та Норвегії. При цьому за основними податковими і неподатковими надходженнями планували зібрати 137,3 млрд грн (за загальним фондом), а фактично надійшло на 5,9 млрд грн більше.

📌Дефіцит загального фонду державного бюджету планувався в розмірі 156,8 млрд грн. Фактичну суму ж дефіциту Міністерство фінансів не оприлюднило в оперативній інформації. За нашими приблизними оцінками (припускаємо, що у лютому були видані та повернуті усі передбачені планом суми кредитів із загального фонду державного бюджету, а це 0,2 млрд грн та 1,3 млрд грн відповідно), його розмір може становити 84,8 млрд грн, що у 1,8 разів менше плану. Це зумовлено залученням грантів на 31,1 млрд грн, більшими, ніж планувалося, надходженнями від податку на прибуток та меншими за план видатками. 

📌Також до державного бюджету надійшло 122 млн грн (3 млн євро) позик від Іспанії. Позика була надана через механізми МБРР у рамках проекту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя». 

📌У лютому запозичено на 35,9 млрд грн менше, ніж витрачено (76,3 млрд грн) на погашення та обслуговування державного боргу. Левову частку цих витрат було спрямовано на погашення та обслуговування внутрішнього боргу – 75,1% (або 57,3 млрд грн).

✏️Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
У вересні 2023 року депутати на чолі з Романом Грищуком подали на розгляд Верховній Раді законопроєкт про сприяння розвитку волонтерства та визнання результатів волонтерської діяльності (№10026 від 11.09.2023). 

Законопроєкт пропонував, щоб результати волонтерської діяльності були визнані та зараховані в системі формальної освіти, зокрема включені до документів про формальну освіту. При цьому організації, які залучають волонтерів, видавали б їм сертифікати, де вказано напрям, період волонтерської діяльності та кількість відпрацьованих годин, а керівники освітніх закладів сприяли розвитку волонтерської діяльності. На думку авторів, законопроєкт мав наблизити законодавство України до законодавства ЄС. 

Комітет ВР з питань відхилив законопроєкт, проти якого виступило і Міносвіти:
☑️по-перше, формальна освіта передбачає досягнення «визначених стандартами освіти результатів навчання» та «здобуття кваліфікацій, що визнаються державою», а волонтерська діяльність полягає в наданні волонтерської допомоги;
☑️по-друге, що визнання та зарахування результатів волонтерства не має поширюватися на сферу загальної середньої освіти, адже всі учні мають проходити річне оцінювання або державну підсумкову атестацію, щоб визнати результати навчання, отримані через неформальну освіту.

На нашу думку, включення волонтерства як компонента шкільної програми – це хороша ідея. Проте як запровадити цю ідею так, щоб школярі насправді (а не на папері) долучалися до волонтерської діяльності? 

Дізнавайтеся, як в інших країнах залучають молодь до волонтерства, у статті.

@vox_ukraine
​​🇫🇷Чи йдуть французькі війська на війну проти росії?

Вчора ввечері поширили новину, нібито французькі полки відправилися в Румунію, готуючись до наступного розміщення в Україні. Їхня мета буцімто полягає в тому, щоб протистояти російській армії, зокрема в Одесі.

Насправді це фейк. Французьке «жовте» медіа FranceNews24 спочатку опублікувало «шокуючу» новину у твіттері, а згодом видалило пост та вибачилось за помилку. Керівництво Франції не заявляло про негайне відправлення військ в Україну, ця пропозиція лише обговорюється.

Вчора Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що французи не підуть у наступ на рф у разі відправлення військ в Україну. Ідею введення французьких військ в Україну він пояснив необхідністю не допустити перемоги росії у війні, яка «йде на європейській землі».

«Що відбувається в Україні? Війна, яка є екзистенційною для нашої Європи і для Франції. Ми встановили занадто багато обмежень, якщо можна так сказати, в нашій лексиці. Ми не йдемо на ескалацію. Ми не перебуваємо у стані війни з Росією. Просто ми повинні бути чіткими, ми не повинні дозволити росії перемогти», — сказав Президент Франції.

@voxcheck
На початку року Кабінет Міністрів ухвалив постанову, яка розширює перелік пріоритетних для надання житла категорій ВПО. До сімей загиблих (полонених), багатодітних родин, одиноких батьків, пенсіонерів та непрацездатних осіб додали сім’ї тих військовослужбовців, які беруть участь у бойових діях, внутрішньо переміщених осіб, які після 2014 року вже вдруге зазнали переміщення, ВПО, житло яких стало непридатним до проживання внаслідок агресії Росії та які є мешканцями громади, яка здійснює забезпечення житлом.

Натомість з претендентів на тимчасове соціально житло виключили внутрішньо переміщених осіб, якщо вони чи члени їхніх сімей мають житло придатне для проживання на підконтрольній Україні території (не менше 13,65 кв. метра на одну особу).

Цією постановою уряд заборонив місцевій владі не брати ВПО на облік громадян, що потребують тимчасового житла, з причини відсутності вільного житлового фонду. Новий підхід дозволить порахувати, скільки ВПО потребують тимчасового соціального житла від держави, та спробувати задовольнити цю потребу.

Коментуючи постанову, правозахисник Олександр Явтушенко, зауважив, що постанова не вирішує однієї з найголовніших проблем: як мотивувати громади створювати такі фонди житла соціального призначення. «Фактично зі свого боку держава не надає за це ні будь-яких відчутних субвенцій, ні яких-небудь преференцій. Часто громади просто не хочуть вирішувати проблему, оскільки не мають належного ресурсу (при чому як фінансового, так і подекуди кадрового), а іноді і простого бажання».

Читайте деталі реформи у матеріалі.

@vox_ukraine
З початку повномасштабного вторгнення український уряд залучив від продажу ОВДП 892 млрд грн, із яких 545 млрд грн - від продажу військових облігацій.

На початок березня 2024 року 60% облігацій володіли українські банки, 6% - нерезиденти, рештою - українські фізичні та юридичні особи. Обсяг продажів військових облігацій за місяцями дивіться на графіку тижня
📣 Запрошуємо на відкрите обговорення «Побороти корупцію в Україні: зміна ставлення, гейміфікація, співдія»

Коли? 27 березня, 13:30
🧭 Де? Київ, деталі після реєстрації
📋 Реєстрація за посиланням 

Компанія InfoSapience провела репрезентативне опитування українців на замовлення «Вокс Україна». Воно показало, що на сприйняття українцями рівня корупції впливає інформація, яку вони отримують з медіа. 

📌На події: 
✔️обговоримо  фактори, що впливають на сприйняття корупції;
✔️спільно визначимо кроки для зменшення рівня корупції та розвитку доброчесних практик в Україні; 
✔️підіб’ємо підсумки «Молодіжного марафону доброчесності» для школярів та презентуємо гру «Кришталевий маяк».

💬 В обговоренні візьмуть участь представники Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні, Офісу доброчесності НАЗК, експерти та радники з питань доброчесності в органах місцевого самоврядування, представники освітнього середовища, громадського сектора та органів державної влади.

Подія відбудеться за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. #EUACIsupport

@vox_ukraine
Український парламент ухвалив закон про необхідність проведення гендерно-правової експертизи законодавчих актів (або законопроєктів) ще у 2005 році. Однак досі така експертиза не проводиться.

Наш аналітик Олег Іванов розглянув реформаторські нормативно-правові акти у галузі соціального захисту, ухвалені з початку 2022 року, і визначив, що близько 60% із них можуть призвести до гендерної нерівності або дискримінації.

Детальний гендерний аудит читайте у статті. У тексті є посилання на таблицю з рекомендаціями для кожного НПА. https://voxukraine.org/genderno-pravovyj-analiz-normatyvno-pravovyh-aktiv-u-sferi-lyudskogo-kapitalu
У 230 випуску Індексу реформ усього чотири реформи. Із них найбільш балів набрало запровадження електронного підпису в Дії для юросіб (втім, поки незрозуміло, як саме це працюватиме) та нові правила користування землями водного фонду (правила уточнюють, що можна і що не можна робити на цих землях).

Докладний опис нових регуляцій та коментарі експертів читайте в релізі: https://voxukraine.org/indeks-reform-230-diyapidpys-dlya-yurosib-ta-novi-pravyla-korystuvannya-zemlyamy-vodnogo-fondu
Наскільки швидко парламент обробляє законопроєкти? Велике дослідження "Вокс Україна" про етапи проходження законопроєктів через Раду.

🔷 Чинна рада ухвалила майже 20% поданих законопроєктів - це більше, ніж парламенти попередніх скликань, але значно менше, ніж у парламентах інших країн. Отже, законодавчий спам залишається проблемою.

🔷 Відповідно дуже часто порушуються терміни розгляду законопроєктів, передбачені регламентом. Але найбільші затримки спостерігаються на етапах, тривалість яких у регламенті не визначена.

🔷 В середньому ухвалення законопроєкту відбувається удвічі швидше, ніж його відхилення (півроку та рік відповідно).

🔷 Найбільша частка ухвалених законопроєктів у президента - 78%. Серед депутатів найбільш "результативний" Д.Гетманцев - ухвалені 38% поданих ним законопроєктів.

Більше цікавих інсайтів у статті: https://voxukraine.org/persha-parlamentska-naskilky-shvydko-zakonoproyekty-prohodyat-cherez-verhovnu-radu-ta-yak-zrobyty-protses-efektyvnishym
#важливізаконопроєкти

📑 За період з 4 по 17 березня у Верховній Раді зареєстрували 37 проєктів законів, із яких 13 — урядові і 24 — від народних депутатів.

Однією з основних у законопроєктах була тема мобілізації та проходження військової служби.
Декілька законопроєктів передбачають:
🔹запровадження кримінальної відповідальності для командирів за загибель військовослужбовців;
🔹 можливість для військовослужбовців висловити недовіру своєму командиру та інші види санкцій і відповідальності військових;
🔹 дозволити мобілізацію засуджених, іноземців і біженців.

Проте не менш важливі, на нашу думку, й «цивільні» законопроєкти, зокрема:
🔹новий порядок звернень до органів влади;
🔹збільшення допомоги при народженні дитини;
🔹 нові вимоги до державних закупівель;
🔹 преференції для доброчесних платників податків, які в медіа вже назвали «клуб білого бізнесу», та інші.

👉Докладно про ці та інші законопроєкти читайте у випуску

@vox_ukraine
💬 Українців часто запитують про їхнє сприйняття корупції та важливість цієї проблеми для України. Проте значно рідше ставлять більш детальні запитання, наприклад, про сприйняття чи особистий досвід у конкретних сферах. Тим часом різниця між сприйняттям корупції та її реальним рівнем існує.

👉 У новому дослідженні «Вокс Україна» розглядаємо фактори, які визначають рівень сприйняття корупції громадянами, враховуючи їх особистий досвід, толерантність до корупції, медіаспоживання та низку демографічних чинників.

@vox_ukraine
Настільна гра "Кришталевий маяк" доступна для завантаження на сайті "Вокс Україна".

Гра розроблена командою "Воксу" та ГО "Світ громад" та в цікавій формі навчає гравців тому, що таке доброчесність та доброчесна поведінка. Гра розрахована на школярів віком від 13 років.
🤔 Як часто молоді випускники чують від потенційних працедавців «ваш диплом нічого не вартий, покажіть досвід роботи»? Чи пам’ятаєте ви скандальну дисертацію Іллі Киви?

😔 На жаль, в науці та освіті теж іноді присутні обман, підробка та фальсифікації, які знижують цінність освіти та довіру до неї.
Розуміння учасниками наукової та освітньої спільноти власної відповідальності за дотримання академічної доброчесності безпосередньо впливає на рівень освіти й розвиток науки, а, значить, і на економічний розвиток нашої країни.

📌 У рамках освітньої реформи уряд уже багато років намагається підвищити рівень академічної доброчесності. Нещодавно група парламентарів зареєстрували законопроєкт про академічну доброчесність (№ 10392), який за задумом має стати тим спеціальним законом, який врегулює дотримання академічної доброчесності в усіх сферах, де це необхідно.

🔎 Аналітики «Вокс Україна» проаналізували проєкт закону № 10392. Що він передбачає, як працюватиме та чи допоможе вирішити проблему читайте в матеріалі

@vox_ukraine
За другу половину березня у парламенті з"явилися законопроєкти про регулювання соцмереж (зокрема Телеграму), про короткострокову службу в армії для заброньованих осіб, про посилення соцзахисту та захисту дітей та інші. Подробиці дізнавайтеся у 14 випуску "Важливих законопроєктів"
https://voxukraine.org/vazhlyvi-zakonoproyekty-vypusk-14-regulyuvannya-telegram-kanaliv-korotkostrokovi-kontrakty-dlya-vijskovyh-uchast-ditej-u-sudovyh-rozglyadah
Чи плануєте ви відмовитися від використання Телеграму?
Anonymous Poll
15%
так
46%
ні
39%
лише якщо держава заборонить його використання
У дискусіях про конфіскацію російських активів часто можна почути аргумент про те, що конфіскація активів центробанку підважить глобальну макрофінансову стабільність, зокрема треті країни відмовляться тримати свої резервні активи в доларах та євро. Щоправда, які активи вони купуватимуть натомість, незрозуміло.

Віктор Козюк пояснює, чому аргумент про підваження макростабільності дуже слабкий (та й загалом, хто підважує макростабільність більше, ніж росія та інші країни "вісі зла"?)
https://voxukraine.org/konfiskatsiya-suverennyh-aktyviv-chomu-globalni-makrofinansovi-ryzyky-ye-perebilshennyam
В умовах, коли зовнішня підтримка України знижується, нам доведеться шукати внутрішні резерви. Зокрема дуже часто під час війни уряди підвищують податки.

В Україні також обговорюється підвищення податків - зокрема повернення до прогресивної системи оподаткування. Україна мала таку систему двічі у своїй історії, тож це не буде чимось новим. Однак чи може це принести додаткові доходи уряду?

Колеги з Центру публічних фінансів КШЕ обговорюють усі плюси та мінуси та роблять певні оцінки такої зміни:
https://voxukraine.org/progresyvne-opodatkuvannya-perspektyvy-povernennya-do-dobre-zabutogo
2024/06/29 00:50:24
Back to Top
HTML Embed Code: