Telegram Web Link
Як FMCG-компанії адаптуються до кризи

Пандемія внесла свої корективи в ринок FMCG: деякі категорії товарів зникли з полиць магазинів, а поведінка споживачів, як і їхні очікування від брендів, за останній рік радикально змінилися. Як це відбилося на компаніях і як їм вдалося подолати кризу?

Взаємовиручка й партнерство. Співпраця в різних розрізах (виробник – дистриб'ютор – торговельна мережа, маркетплейси тощо) відіграють важливу роль у зміцненні ринку та сприяють підтриманню життєдіяльності багатьох компаній, особливо середнього й малого бізнесу, який стикнувся з труднощами не лише через пандемію, а й через процеси глобалізації дистриб'юторської мережі.

Повсюдна діджиталізація та онлайн. Компанії активно переходять у діджитал. Стосується це не тільки розробки сайтів з метою оптимізації сервісу доставки окремих мереж, а й автоматизації внутрішніх бізнес-процесів і активного впровадження IT-технологій для обліку SKU, управління замовленнями і контрагентами, роботи call-центру, процесів аналітики, планування і багато іншого.

Активне використання клієнтської аналітики. Враження від взаємодії з компанією відіграють значну роль для 80% покупців. FMCG-компанії це розуміють і все частіше використовують IT-інструменти для отримання швидких і точних аналітичних даних, тестують варіанти їхнього використання для найбільш оптимального задоволення потреб.

Цінність має значення. Згідно з дослідженнями ринку, під час пандемії практично зникло поняття «середнього» сегменту споживачів, частина відійшла в нечисленний «преміум», інші – у сегмент дешевих товарів заради економії. Постійне формування промоактивностей тепер є одним із ключових джерел доходу торгових мереж.
12 питань для співбесіди від Воррена Баффета, які допоможуть вам найняти лідера

Окрім професійних навичок, важливо, щоб ваші працівники були гарними людьми. Як визначити цілісну людину, яка буде хорошим співробітником у вашому бізнесі? Ось питання, які Воррен Баффет задає претенденту на місце у його команді.

1. Наведіть приклад ситуації, в якій ви зробили правильно, але при цьому відчували втрату. Як ви реагували?
2. Наведіть приклад ситуації, коли ваша сумлінність і авторитет опинилися під сумнівом. Як ви реагували?
3. Опишіть, як ви розв’язували складну проблему, де було потрібно кинути виклик принципам справедливості або етичним нормам.
4. Коли ви в останній раз «порушували правила»? Наведіть приклад ситуації й опишіть ваші дії.
5. Що б ви зробили, якщо запідозрили співробітника в крадіжці?
6. Опишіть ситуацію, в якій ви помітили неналежну, на вашу думку, поведінку співробітника. Як ви відреагували?
7. Наведіть приклад ситуації, коли ви не довіряли співробітнику або керівнику і це викликало напругу між вами. Що ви зробили, щоб це виправити?
8. Опишіть кращі відносини в роботі з людьми в цілому. (За допомогою цього питання Баффет оцінює чесність і здатність до відкритого спілкування.)
9. Які якості ви найбільше цінуєте в колективі? (Серед іншого людина повинна назвати чесність, справедливість, відкритість, прозорість і включення в активність.)
10. Якщо у нас виникнуть проблеми з клієнтом, чи погодитеся ви злегка прибрехати, щоб вигородити нас?
11. Що, на думку вашого нинішнього/колишнього начальника, робить вас найбільш цінним для компанії? (Крім інтелекту, енергії й технічних/професійних навичок, шукайте натяки, що вказують на принциповість.)
12. Які риси характеру були у кращого вашого керівника? Якими рисами повинен володіти ваш ідеальний бос? (Принципова людина назве те, чого дотримується сама або чим щиро захоплюється, тому слухайте уважно.)
5 книг про бізнес, які рекомендує Джефф Безос

Добірка книг, які допомогли найбагатшій людині світу побудувати свою бізнес-імперію.

«Дилема інноватора. Як через нові технології гинуть сильні компанії» Клейтон М. Крістенсен
Редактори Amazon вважають цю книгу однією з кращих робіт на тему лідерства. Вона вже стала класикою, і її цитують найвідоміші лідери – від Стіва Джобса до Малькольма Гладвелла.

«Зроблено в Америці» Сем Уолтон
Сем Уолтон – безперечний король торгівлі XX століття і творець Walmart, найбільшої роздрібної мережі планети. У своїй книзі він пише про натхнення, любов до своєї справи і оптимізм, які дозволили йому здійснити американську мрію.

«Built to Last: Successful Habits of Visionary Companies» Джим Коллінз и Джеррі Поррас
Ця книга спирається на результати шестирічного дослідження практик і показників 18 американських бізнес-гігантів. Стенфордські економісти розповідають чим ці компанії відрізняються від тисяч інших, які з'являються і зникають, що є запорукою їх розвитку і як вони справляються з численними викликами.

«Creation: Life and How to Make It» Стів Гранд
Книга представила абсолютно новий, як для свого часу, погляд на віртуальний світ, беручи до уваги практичні, соціальні та етичні аспекти проблеми.

«Маркетинг, заснований на даних. 15 ключових показників, які повинен знати кожен» Марк Джеффрі
Автор пропонує переконливий і чіткий стратегічний підхід, який допоможе максимально підвищити ефективність маркетингу.
Як бізнесу знизити ризики скандалів зі співробітниками в соцмережах

Якщо співробітник компанії неоднозначно висловлюється на своїй особистій сторінці в соцмережах, це може бути сприйнято як позицію компанії. Тому є кілька інструментів, які можуть мінімізувати ризики для роботодавця.

1. Впровадження внутрішньої політики спілкування зі ЗМІ та в соціальних мережах. Ваш персонал має розуміти, якими є ризики необережних постів у соцмережах і якою є позиція компанії з цього приводу. Для цього цю позицію можна формалізувати у внутрішню політику, з якою мають бути ознайомлені всі поточні та нові співробітники.

2. Визначення відповідального за зовнішні комунікації компанії. Усередині компанії має бути чітке розуміння, хто саме (конкретний менеджер або департамент) відповідає за комунікації компанії в публічному просторі. У внутрішній політиці можна прописати, що в разі сумнівів щодо доречності того чи іншого посту в соцмережах співробітник може порадитися з відповідальним менеджером. Так само варто наперед визначити порядок узгодження публічної позиції компанії на випадок, якщо скандал вже трапився.

3. Проведення тренінгів для персоналу. Ваш персонал потрібно навчати коректному спілкуванню з журналістами й у соцмережах. Особливо це стосується топменеджменту компанії, який перебуває під особливо пильною увагою громадськості. Такі тренінги варто проводити регулярно. На них можна відпрацьовувати потенційно можливі у вашому бізнесі кризові ситуації.

4. Налаштування моніторингу й контактів з фахівцями з антикризових комунікацій. Важливо відстежувати згадки про компанію та її співробітників у ЗМІ та соцмережах. Це дає змогу в режимі реального часу виявляти потенційні інформаційні атаки проти бізнесу або скандали за участю співробітників. Також хорошою ідеєю є контакти зовнішніх фахівців з антикризових комунікацій. У випадку скандалу свіжий погляд «ззовні» може убезпечити компанію від дій або висловлювань, які тільки погіршать ситуацію.
9 правил успішної компанії: досвід Facebook

Засновник компаній AppSumo та OkDork Ноа Каган, який раніше працював у Facebook, розповідає про принципи роботи найпопулярнішої соцмережі світу.

1. Фокусуйтеся на одній великій меті. У Facebook ми приймали кожне рішення, виходячи з того, чи допомагає це зростанню користувачів. Якщо так, то ми запускали функцію, а якщо ні – ні.

2. Дивіться широко. Широкий погляд – це те, що мотивує людей вставати вранці та викладатися в офісі. У 2005 році Марк Цукерберг говорив, що хоче об’єднати весь світ. І у нього вийшло.

3. Наймайте тільки висококласних фахівців. Вони можуть бути дорожчими, але принесуть вам більше грошей і зроблять ваше життя простішим.

4. Рухайтеся швидко. Facebook випускав кілька оновлень сайту щодня. Для порівняння, компаніям на зразок Microsoft потрібні були б місяці, щоб прописати деталі продукту, обговорити їх на безлічі зустрічей і, нарешті, реалізувати.

5. Добре ставтеся до співробітників. Марк розумів, що робоче середовище має подобатися потенційним працівникам і змушувати нинішніх пишатися тим, що вони тут працюють.

6. Закохуйте. Всі, хто працював у Facebook, були закохані в продукт, який створювали. Це все, про що вони могли говорити/думати/мріяти.

7. Підтримуйте високі стандарти і звертайте увагу на деталі. Дрібниці показують ваше ставлення до всього іншого.

8. Швидко наймайте і швидко звільняйте.
Марк негайно звільняв людей, які стримували Facebook, і швидко просував тих, хто допомагав компанії досягати цілей.

9. Думайте стратегічно. Попри те, що компанія рухалася швидко, кожне рішення, яке приймалося, було стратегічним і ретельно продуманим. Марк мав неймовірну здатність мислити майбутнім.
Як діяти брендам у кризовій ситуації

Навіть сталі компанії доволі часто можуть потрапляти в ситуації, які в негативному ключі позначаються на їхньому іміджі, продажах і подальшій роботі. Яким має бути алгоритм дій у кризовій ситуації та яких типових помилок припускаються бренди?

Як тільки трапляється криза, перше, що потрібно зробити, – відновити історію подій і знайти першоджерело. Дуже важливо не вживати жодних заходів, якщо не володієте повною інформацією: що сталося, як сталося, що тому передувало. Експрес-аналіз робиться досить швидко, але страхує від ухвалення емоційного рішення, яке може стати для бренду фатальним.

Знаходимо першопричину ситуації та розбираємося з нею. Миттєво нічого робити не потрібно. Залежно від того, що послужило першопричиною, є різні сюжетні лінії, як на це можна реагувати. Іноді достатньо знайти першоджерело, вирішити з ним ситуацію – і конфлікт буде розв'язано.

Наприклад, покупець незадоволений продукцією, він про це написав у своїх соцмережах або залишив коментар на сторінках бренду. Що робимо?

Починаємо спілкуватися з людиною й розуміємо – або це одинична ситуація, або продуманий план із дискредитації бренду. У першому випадку працюємо безпосередньо з покупцем, міняємо продукцію, перепрошуємо, заохочуємо – залежно від ситуації. Якщо ж сталася провокація, більш вигідний варіант для брендів – вести комунікацію не від свого імені. Можна звернутися до партнерів або дружніх організацій, наприклад – в організацію захисту прав споживачів.

Покроковий план залежатиме від ситуації. Загальна порада – не можна пропускати негатив, навіть коли він здається дуже маленьким. Контрзаходи мають бути завжди.
3 якості, які зроблять підприємців успішними в світі після COVID-19

Співавтор концепції «Ощадливий стартап» Стів Бланк назвав коронакризу «подією масового вимирання». «Компанії, які виживуть і зможуть відновитися, управляються генеральними директорами, здатними швидко оцінити ситуацію, запропонувати оперативні стратегії, а потім вжити заходів і скористатися можливостями», – вважає підприємець. Бланк назвав три основні якості підприємців, які зроблять їх успішними у світі після коронавірусу.

Вони швидко оцінюють ситуацію
Пандемія відрізняється від технологічних потрясінь, таких як створення інтернету або смартфонів, оскільки являє собою «тотальне руйнування ринку». У цих умовах генеральні директори та засновники повинні бути добре знайомі з надійними джерелами інформації, щоб визначати ранні тенденції та отримувати переваги. «З точки зору виживання вам необхідно мати можливість особисто оцінити те, що відбувається навколо вас, або отримуючи дані з перших рук, або перевіряючи отримані дані», – каже Бланк.

Вони визначають порядок денний
Після оцінки ситуації потрібно скласти план, який буде трохи амбітнішим, ніж планувалося раніше. Якщо бізнес вижив і фінансування триває, ви вже випереджаєте багатьох інших. Підприємець радить не розтягувати процес скорочення співробітників. «Найбільша помилка, яку я бачив багато разів, – скорочення персоналу потроху кілька разів. Це найгірший спосіб звільнення, – вважає Бланк. – Він підриває моральний дух і зводить продуктивність майже до нуля».

Вони швидко виконують план
Це вимагає стилю керівництва, який Бланк описує як «доброзичливий диктатор». Якщо раніше був час для обговорень і пошуку компромісів, то зараз ринкова ситуація, що швидко змінюється, сприяє тим, хто може діяти більш односторонньо. «Ви повинні швидко приймати рішення, іноді вони будуть непопулярними», – каже Бланк.
Як підвищити ефективність роботи за допомогою методології Kanban

Kanban – метод управління проєктами, який допомагає візуалізувати потік інтелектуальної роботи та скорочувати число незавершених завдань. Фундаментальні цінності kanban-методу – це прозорість, баланс, співпраця, клієнтоорієнтованість, потік, лідерство, розуміння, згода та повага. Ось шість основних практик методу Kanban:

1. Візуалізуйте потік роботи. Зафіксуйте завдання, статус по ним і відповідальних співробітників на реальній або віртуальній дошці.

2. Обмежте задачі в процесі виконання. Обговоріть з командою, яку кількість робіт по кожному статусу оптимально вести одночасно, а також розставте пріоритети. Над кожним стовпцем дошки вкажіть ліміт.

3. Керуйте потоком завдань. Своєчасно міняйте статуси завдань та відстежуйте рух. За допомогою цього ви зможете оцінити позитивні та негативні ефекти змін у системі.

4. Обговоріть правила роботи. Співробітники повинні чітко розуміти, як функціонує система, як структурувати інформацію в ній.

5. Аналізуйте діяльність. Не забувайте влаштовувати зустрічі з командою і обговорювати нюанси роботи.

6. Розвивайтесь експериментально. Розвиток kanban-команди – це пошук ідеалу. Поступово впроваджуйте зміни, відстежуйте результат, отримуйте зворотний зв’язок, переходьте до наступного експерименту.
3 тенденції ринку FMCG

Як і весь бізнес, ринок FMCG зазнав змін після початку пандемії і продовжує адаптовуватися до неї. Які тенденції визначатимуть розвиток компаній, які спеціалізуються на виробництві та дистрибуції товарів, що швидко обертаються?

Прискорення. Оперативність в ухваленні та здійсненні рішень є головною конкурентною перевагою, що стало особливо очевидно під час пандемії. Технологічно підковані компанії стають лідерами і збільшують частку ринку, а їхні конкуренти намагаються не відставати.

Розвиток формату «магазин біля дому». Потреби споживачів все більше схиляються до зручності, тому FMCG-компанії продовжують збільшувати бюджети на ultra-proximity-магазини з персоналізованими пропозиціями йі технологічно вдосконаленим обслуговуванням.

Персоналізація та аналітика. В умовах конкуренції стратегічно важливо розуміти, про що думає споживач і за яким принципом вибирає товари. Багато компаній вже мають у своєму арсеналі інструменти для роботи з клієнтської аналітикою, проте в майбутньому прагнутимуть до вдосконалення своєї маркетингової стратегії за допомогою накопиченого досвіду й нових IT-рішень для агрегації даних, аналізу та планування.
Як організувати ідеальну пітч-сесію для інвесторів: чотири поради

Під час пітч-сесії ситуація часто складається не на користь стартапів. В середньому інвестори приділяють презентації всього 3 хвилини та 44 секунди, а з 1000 проєктів фінансування отримують всього 100. Тому так важливо правильно презентувати свій стартап.

Вивчіть свою цінність, ринок та інвесторів. Під час підготовки презентації вивчіть ці три фактори:
- цінність проєкту: як ви звертаєтесь до проблеми клієнта, вирішуєте її новим або кращим способом і чому люди готові платити за ваше рішення;
- розмір ринку: якщо ви не зможете довести, що ваш продукт або послуга потрібні значній групі людей, жоден інвестор не буде вкладати в вас;
- ваші потенційні інвестори: дізнайтеся більше про тих, кому будете розповідати про свій проєкт, зрозумійте, що їм потрібно.

Складіть коротку та цікаву історію. Час інвесторів цінний, і більшість з них шукають причини відмовити вам. З самого початку зустрічі вам потрібно переконати їх у зворотному. Для початку попрацюйте над подачею і зробіть презентацію якомога коротшою. Глядачі повинні легко зрозуміти основні тези, навіть якщо тільки побіжно переглядають їх.

Продемонструйте свій продукт або послугу. Щоб інвестори повірили вам, вони повинні побачити ваш проєкт в дії. Звичайно, це залежить від того, чи був уже створений продукт, як і в якому масштабі він працює. Проте, якщо ви можете надати фрагмент рішення, відео його використання або макет, вам буде легше переконати інвесторів.

Поясніть, чому ви – потрібна людина. Багато засновників стартапів помилково думають, що інвестори хочуть бачити в презентації величезні фінансові прогнози. Насправді вони хочуть знати, що ви та сама людина, яка може зробити бізнес успішним. Щоб довести, що ви підходите для цієї задачі, почніть презентацію з факту, що підтверджує вашу мотивацію. Чим більш він особистий, тим краще.
2024/09/30 23:39:12
Back to Top
HTML Embed Code: