Telegram Web Link
5 уроків локдауну для бізнесу

Вже понад рік світ живе в умовах пандемії і цей період навчив нас новим навичкам, а бізнес пристосувався до нових умов. Які уроки можна винести бізнесу в епоху локдаунів?

1. Короткострокове планування – відтепер наша реальність. Під час локдауну на діяльність компаній здебільшого впливали зовнішні обставини, які були поза їхнім контролем. Період планування скоротився до тижнів, днів чи навіть годин. Адже коли ситуація в країні та світі може кардинально змінитися за мить, часу на розкачування майже немає. Потрібно мати напоготові відразу декілька короткострокових сценаріїв дій, щоб встигнути швидко мобілізувати свої ресурси й адекватно відреагувати в надзвичайній ситуації.

2. Змістовне лідерство та нові звички будуть жити з нами. Життя та робота в моменті вимагає від нас переорієнтації пріоритетів у поведінці. Гнучкість, саморозвиток та відкритість до нових ідей стали абсолютними трендами пандемічного періоду.

3. Без діджиталу життя втрачатиме смак. Завдяки цифровим технологіям бізнесу вдалося забезпечити безперервність своїх процесів навіть в умовах карантинних обмежень. Можливість робити все онлайн стала таким звичним явище, що багато компаній вирішили ввести режим віддаленої роботи на постійній основі. Крім того, діджитал підсилив тренд на cashless та paperless. Люди стали частіше розплачуватися картками.

4. Сила інформації буде ще більш потужною. Водночас із пандемією розгорнулася інфодемія. Тому зараз, як ніколи, важливо вчасно та правильно доносити інформацію.

5. Ваш команда – це ваша опора. В умовах пандемії важливо підтримувати своїх працівників, бо вони важлива частина вашого бізнесу.
5 основних показників цифрової трансформації для бізнесу

Оскільки цифрова трансформація – процес складний і комплексний, його постійний моніторинг дозволить не переступити грань окупності. Метт Фіцпатрік і Курт Стровінк із McKinsey Digital виділяють 5 основних показників, на які має орієнтуватися керівник компанії під час її цифрової трансформації:

1. Показник окупності цифрових інвестицій. Обов’язковий показник, що дасть розуміння, чи відповідають інвестиції тому, як розвивається компанія. Для максимізації прибутків у McKinsey радять трансформувати один бізнес-домен за раз – розпочати, наприклад, із логістики, потім, закінчивши роботу там, трансформувати маркетинг тощо.

2. Відсоток бюджету на цифрові експерименти і стратегічні ініціативи. Бізнес, який замало витрачає на реалізацію стратегічних ініціатив і на експерименти із цифровими інструментами, навряд чи зможе в майбутньому отримати максимум від своїх інвестицій. Витрачати на технології, звісно, потрібно розумно: інвестувати в глобальну інфраструктуру, але й не забувати про окремі інструменти, що зможуть поліпшити конкретні бізнес-процеси.

3. Витрати часу. Час, необхідний для впровадження цифрових інструментів у життя, критично важливий. Кожна хвилина затримки – це недоотриманий прибуток, крок до програшу в конкурентній гонитві.

4. Співучасть кожного в процесі цифрової трансформації бізнесу. Кожен керівник і співробітник компанії має бути зацікавлений і відповідно мотивований на результат. Здатність мобілізувати кожного й контролювати процес знадобиться вам при цифровій трансформації бізнесу.

5. Кадри. Залучати до роботи варто найкращих, а утримувати в компанії найкращі таланти та найефективніших співробітників – своєрідний управлінський талант. Щоб утримати спеціалістів, здатних ефективно провести цифрову трансформацію компанії, варто інтегрувати їх в колектив та бізнес-процес.
Як протистояти втратам бізнесу та підвищити продуктивність у промисловості

Один із чинників низької продуктивності – великі незаплановані втрати, які можуть зробити бізнес збитковим будь-якої миті. Ось найпопулярніші втрати та можливі шляхи їх вирішення.

Втрати, пов'язані з бажанням автоматизувати процеси
Часто компанії витрачають великі кошти на автоматизацію, але не завершують процес. Тут важливо розуміти, що ланцюжки автоматизацiї повинні бути зручними та зрозумілими, будь-які зміни – розумними й максимально безболісними для процесів, що існують, а впровадження – легким для всіх співробітників компанії. Саме така система дасть максимальну ефективність і мінімізує втрати.

Застій у виробничому процесі
Пандемія вибила такий бізнес-процес, як логістика. Наприклад, замовити за кордоном і вчасно отримати запасні частини для обладнання стало важко. Який тут може бути вихід? Використовуйте 3D-ферми для швидкого копіювання запасних частин там, де це можливо. Відстежуйте регламентну заміну запчастин і витратних матеріалів. Розгляньте можливість співпраці з аутсорс-компанією.

Неефективне навантаження або «вічне очікування» персоналу
Можна створити аналог «вільної каси» у підрозділах, скоротити неефективні ланцюжки логістики й узгоджень стандартних процесів, розробити чiткi протоколи дiй спiвробiтникiв у разі нестандартних ситуацій. Дуже важливо проводити внутрішній аудит хоча б 1–2 рази на рік та поступово вдосконалювати виробничий процес.

Халатність, лінь і непрофесіоналізм
На жаль, стикаємося із цим на кожному кроці.
Як боротися? Постійно мотивувати персонал. Влаштовувати «близьке знайомство» з обладнанням, на якому працює спiвробiтник, розповідати йому про вартість матеріалів, запровадити елементи концепції «ощадливого виробництва». А ще – бути командою: розділяти з працівниками перемоги й здобутки компанії, разом проходити навчальні курси та менторські сесії.
Pivot: 6 випадків, коли варто розгорнути бізнес на 180 градусів

Pivot (з англ. поворот) – це зміна курсу розвитку стартапу. Якщо ідея не злетіла або перестала приносити прибуток – пора півот. Через півот пройшли YouTube, Netflix, Slack і сотні інших світових брендів. Ось деякі ознаки, які показують, що час півоту прийшов.

1. Ваша компанія не встигає за ринком. Якщо попри всі зусилля бізнес розвивається дуже повільно, подумайте про півот. Можливо, не потрібно міняти все. Почніть з півоту моделі монетизації або зміни ринку.

2. Занадто висока конкуренція. Якщо ви виходите на ринок з унікальною ідеєю, завжди є ризик, що велика компанія зробить щось схоже на ваш продукт. Але краще, бо у неї буде більше ресурсів і лояльних споживачів. Ви навряд чи впораєтеся з гігантом, тому краще перемикнутися на щось нове.

3. Працює щось одне. Якщо ви бачите, що ефективно працює тільки один напрямок, можливо, прийшов час півоту. Відрізуйте непотрібне і направляйте всі сили туди, де є віддача.

4. Ваша пропозиція не має попиту. Буває, на етапі розробки продукту маркетингові дослідження показують, що споживачі зацікавлені вашою пропозицією. Але коли товар або послуга виходять на ринок, вони не знаходять відгуку. Якщо залучити споживачів не вдається, краще вчасно визнати невдачу і зробити півот.

5. Ваше бачення змінилося. Через деякий час після запуску компанії ваші цілі та цінності могли змінитися. Коли ви занурилися в нішу і побачили ринок зсередини, можете виявити більш перспективні можливості, а також усвідомити, що поточний курс вам не підходить.

6. Ви отримуєте багато негативних відгуків. Відгуки клієнтів – хороший індикатор того, чи потрібен вам півот. Якщо ви регулярно отримуєте фідбек з фразами типу «занадто дорого», «слабкий функціонал», «занадто складний процес замовлення», «є аналоги набагато кращі» – значить, прийшов час півоту.
5 причин, чому стартапи помирають

Єдинорогами (компаніями, активи яких оцінюються у понад $1 млрд) стануть точно не всі. Але уникнення типових помилок, які вбивають стартапи, значно підвищує шанси компанії на успіх.

1. Несумісність ринку та продукту. Будь-який стартап починається з ідеї про те, як вирішити проблему інноваційним шляхом. Але засновники часто заглиблюються в цю ідею, а не в потреби ринку. Врешті вони створюють досконалу технологію, що не вирішує проблему цільової аудиторії. Тому, на ранніх стадіях впровадження стартапу важлива перевірена ринкова гіпотеза та бізнес-модель.

2. Нераціональне фінансове планування. Значна кількість стартапів фокусуються лише на приверненні коштів венчурного капіталу як джерела існування. Розраховуючи лише на інвестиційні кошти, компанії вважають, що потрібно привернути увагу користувачів, а продажі підуть самі собою. Таке переконання призводить до невдалого фінансового планування і неможливості залучити наступний раунд інвестицій.

3. Команда та конфлікти між засновниками. Бізнес і технології роблять люди. Засновники та топменеджмент – ключові активи компанії, яка прагне стати єдинорогом. Спроможність засновників розуміти ринок та вести компанію вперед – один із ключових чинників оцінки компанії інвесторами. Різниця в поглядах інвесторів та менеджменту стає найбільш драматичною причиною розвалу стартапів.

4. Конкуренція. Під час створення продукту стартапи дуже часто недооцінюють обсяг ринку та розподіл сил на ньому. І, прагнучи знищити застарілих монополістів, недооцінюють конкуренцію. Компанії з більшими ресурсами, але гіршими продуктами, набагато частіше виграють у марафоні за долю ринку.

5. Відсутність фокусу. Інноваційні продукти приваблюють суміжні бізнеси цікавими колабораціями. Деякі з них бувають успішними, але більшість із них збивають фокус – ключову цінність продукту перенаправляють на суміжні проекти, що не є головним у боротьбі за ринкову першість.
6 кроків для побудови особистого бренду

Особистий бренд – важливий інструмент для запуску успішних бізнесів. Якщо стоїть вибір: безлика компанія чи бізнес, за яким стоїть конкретна людина з ім'ям, – виберуть друге. Тому що люди вірять людям. З чого почати побудови особистого бренду?

Крок 1. Відповісти на питання «хто я?», «чого я хочу?» і «в чому моя цінність?» Тут все, як під час запуску стартапу, бізнесу чи продукту: цілі, планування, стратегія. Визначте діапазон тем, у яких ви є експертом. Будьте відверті з собою та іншими, діліться тільки тим, у чому ви дійсно круті й від чого отримуєте кайф.

Крок 2. Офлайн чи онлайн? Що вибрати: діджитал чи офлайн виступи? Найкраще поєднати та штурмувати. Вам потрібен сайт-візитка. Проведіть аудит своїх акаунтів у соціальних мережах. Вони мають вас виділяти та «продавати».

Крок 3. Контент. На всіх ваших сторінках обов'язково мають бути експертні матеріали з теми, фахівцем з якої ви себе позиціонуєте. Не «успішний успіх», а якісно, унікально й експертно – від першої особи.

Крок 4. Вихід у світ. Припустімо, у вас є сайт і прокачані акаунти, як «розвіртуалізуватися»? Ваша мета – виступ на конференціях, ефіри на ТБ і радіо, згадки в друкованих та онлайн-медіа. Відмінний інструмент – подкасти та блоги. Увійдіть на популярні новинні сайти та ведіть авторські колонки.

Крок 5. Перше враження. У вас є декілька секунд, щоб скласти перше враження про себе. Воно має відповідати вашому позиціонуванню та стратегії, яку ви визначили на самому старті. Тут важливо все: від стилю одягу до навичок публічних виступів.

Крок 6. Вимірювання результатів. Як зрозуміти, що особистий бренд працює? Параметрів усього два: гроші (за вашою послугою або товаром приходять покупці) та «вхідний трафік» (регулярні запрошення виступити спікером, запити від ЗМІ, запрошення на ефіри). Мінімальний термін, коли стануть помітні перші результати й піде той самий «вхідний трафік», – від шести місяців до року.
10 книг, які замінять вам бізнес-освіту

Портал для порівняння американських коледжів DegreeQuery вивчив навчальні програми бізнес-шкіл Ліги Плюща та склав список книг, які викладачі найчастіше рекомендують студентам. Він буде корисний тим, хто хоче отримати базу знань випускника MBA, не вступаючи до бізнес-школи і не витрачаючи гроші та час на навчання.

1. «Ставлячи правильні питання: Керівництво по критичному мисленню», Ніл Браун (Asking the Right Questions: A Guide to Critical Thinking).

2. «Організаційна культура та лідерство», Едгар Шейн.

3. «Основи організаційної поведінки», Стівен Роббінз.

4. «Управління інноваціями», Том Бернс і Джордж Сталкер.

5. «Фінанси бізнесу. Теорія та практика».

6. «Теорія людської мотивації», Абрахам Маслоу.

7. «Критичний аналіз організацій: теорія, практика, ревіталізація», Кетрін Кейс (Critical Analysis of Organizations: Theory, Practice, Revitalization).

8. «Визначальні моменти: коли менеджери повинні вибирати між правильним і правильним», Джозеф Бадаракко (Defining Moments: When Managers Must Choose Between Right and Right).

9. «Аналіз робочих процесів й аналітика: системи підтримки прийняття рішень», Ефраїм Тюрбан (Business Intelligence and Analytics: Systems for Decision Support).

10. «Корпоративні фінанси», Стівен Росс, Рендольф Вестерфілд, Джеффрі Джаффе.
Чому бізнес-план не працює: 7 головних помилок

Призначення бізнес-плану дати зрозуміти модель бізнесу та його місце на ринку. Документ може бути зроблено як для власного розуміння, так і для презентації ідеї інвестору. І ось ключові помилки, які допускають підприємці, при створенні бізнес-плану.

Порушення вимог до документу. Інвестори та кредитори оцінюють значну кількість бізнес-планів, тому часто формальні вимоги щодо змісту та оформлення такого документу грають ключову роль, особливо коли кредитором виступає банк.

Відсутні пояснення комерційної вигоди для інвестора. У випадку залучення кредитних коштів – зрозуміло, що банк отримує назад позичені кошти з визначеним відсотком. У випадку залучення коштів інвесторів – ситуація складніша. Тут можуть бути різні варіанти та краще, коли такі варіанти попередньо узгоджені. Ну і, звичайно, інвестор повинен знати цільове призначення вкладених коштів.

Нереалістичні дані. Йдеться, в першу чергу, про фінансові розрахунки.

Відсутні резерви. Бізнес-план повинен враховувати непередбачувані витрати в розмірі 10-15% від загальної суми початкових витрат, а також формування різного роду резервів для забезпечення бізнес-процесів.

Необґрунтований план реалізації.В ідеальному варіанті план реалізації товарів чи послуг повинен формуватися на основі аналізу ринку та внутрішньої виробничої потужності. Як правило розглядають три сценарії: оптимістичний, песимістичний та зважений.

Статичні дані. Інформація у бізнес-плані повинна розглядатися у динаміці, щоб розуміти тенденції, також з часом дані повинні бути оновлені.

Відсутня оцінка ризиків. Розуміти ризики важливо як для самого підприємця, так і для інвестора. Тому, як правило, в кінці бізнес-плану проводиться аналіз сильних та слабких сторін проєкту та механізм роботи з ризиками.
Три правила побудови великої компанії

Майкл Рейнор і Мумтаз Ахмед із Deloitte Consulting провели дослідження 25 000 компаній і вивели 3 правила, завдяки яким компанії демонструють стійкі ринкові і фінансові результати упродовж десятків років.

Правило №1: «Краще раніше, ніж дешевше». Компанії, які перемагають конкурентів у своїх галузях, мають стійкі ринкові позиції і кращі показники з повернення на вкладений акціонерами капітал, ніколи не конкурують за ціною. Вони весь час думають про те, яку додаткову цінність створити для своїх клієнтів, які важливі характеристики додати продуктам і послугам, щоб їм не доводилося весь час брати участь у «гонці озброєнь» щодо низьких цін, знижок і акцій. Клієнти розуміють, за що платять більше, купуючи продукти чи послуги саме цих компаній, а не конкурентів.

Правило №2: «Доходи важливіші за витрати». Великі компанії завжди думають про те, як вони можуть збільшити свої доходи, а не як вони мають скорочувати витрати. А це зовсім різні питання, і відповіді на них абсолютно різні. Більше того, часто рішення, спрямовані на підвищення доходів, також збільшують витрати. Але вас це не повинно хвилювати доти, доки дельта маржі від таких рішень перевищує дельту витрат, які викликає це рішення.

Правило №3: «Немає ніяких інших правил. Міняйте в своєму бізнесі абсолютно все, щоб виконувати правило №1 і правило №2». Це правило про фокусування. Ви можете бути «і розумною, і красивою», якщо послідовні і сфокусовані. Більше того, тут є важливою синхронізація між частинами бізнесу. Не може маркетинг працювати над диференціацією і розробляти ціннісні пропозиції для ринку, тоді як від логістики і виробництва ви вимагаєте скорочення витрат. Усі структури бізнесу мають підпорядковуватися єдиній бізнес-логіці. Тоді оркестр гратиме красиву симфонію.
Як правильно закрити бізнес

Закриття бізнесу вимагає не меншої підготовки, ніж відкриття. Як зробити цей процес менш болісним для команди, клієнтів та партнерів і не втратити свою репутацію?

Крок 1. Визначте, кого зачепить новина.
На перший погляд, закриття компанії стосується лише самої компанії і тих, хто в ній працює. Насправді список значно ширший. Ось про кого ще варто подумати.

Ваші клієнти/замовники. Неправильно, якщо вони дізнаються про закриття з таблички на дверях «Магазин більше не працює» чи «Помилка 404», замість сторінки вашого сайту.

Ваші партнери чи постачальники. Якщо для когось ваша компанія була великим клієнтом, припинення її існування стане потрясінням для бізнесу. Про такі речі краще знати заздалегідь.

Медіа. Не завжди доречно проактивно повідомляти медіа про ліквідацію бізнесу, але мати готовий пресреліз точно треба.

Утім, найважливішою аудиторією, безперечно, будуть ваші працівники. Саме вони мають першими дізнатися про ваше рішення.

Крок 2. Подумайте, про що треба подбати.
Зберіть кризову групу.
Вам треба подбати про юридичні аспекти припинення існування компанії та скорочення людей. Сплануйте, якими хвилями відбуватиметься скорочення. Складіть перелік ризиків, які можуть виникнути перед вами після повідомлення про ліквідацію, та заплануйте можливі контрзаходи.

Вирішіть, як казатимете про закриття. Обов’язково розробіть план повідомлення новини всередині і назовні організації. У ньому пропишіть, кому розкажете першому, а хто дізнається пізніше.

Допоможіть людям пережити скорочення й працевлаштуватися. Подумайте, кому з інших підприємств або рекрутингових агенств ви можете повідомити про вивільнення ваших працівників.

Крок 3. День X. Зробіть оголошення.
Рухайтеся за планом та зберігайте моральну стійкість. Інколи доречним буде подбати про додаткові заходи безпеки в цей день і якийсь час після нього. Наприклад, запросіть службу охорони та дайте їм відповідні інструкції.
2024/10/01 04:17:18
Back to Top
HTML Embed Code: