Telegram Web Link
5 порад як ставити цілі за системою OKR

Google, Netflix, Samsung і багато інших компаній під час постановки цілі звертаються до OKR – фреймворк постановки мети і ключових результатів. Ось 5 заповідей, які змусять цей інструмент працювати на вас.

1. Слухайте свою команду. У OKR процес постановки завдання двосторонній: мета йде як від керівництва, так і від співробітників. Вони самі оцінюють, що можуть зробити та за який період. Запропонуйте кожній команді сформувати свої цілі. А після – влаштуйте з топменеджментом мозковий штурм, щоб виокремити найважливіші та розташувати їх за пріоритетами.

2. Переконайтесь, що всі однаково розуміють цілі. Кожен член команди повинен мати чітке уявлення про загальні цілі компанії. Люди рухаються в одному напрямку і не наступають одне одному на пальці, якщо однаково розуміють мету. Тому переконайтесь, що ні в кого не залишилося запитань.

3. Плануйте регулярні зустрічі. Ті компанії, які інвестують у квартальне цілепокладання 3-4 кількагодинні сесії, успішніші в досягненні амбіційної мети, ніж ті, що обмежуються однією-двома сесіями. Тож дайте команді час на якісне планування і зробіть звичкою проводити регулярні зустрічі під час періоду цілепокладання.

4. Вимкніть синдром відмінника. Результат у 70% – це теж гарний результат, а для OKR навіть чудовий, оскільки цей метод передбачає амбіційні цілі. Фокусуйтеся на тому, чого ви досягли, а не на тому, чого вам не вистачило до 100%.

5. Відв'яжіть грошову мотивацію. Часто людська мотивація в OKR підміняється матеріальною. Керівник думає, що співробітників цікавлять тільки гроші, і прив'язує бонуси до потрібних показників. Як результат, люди ніколи не візьмуть на себе надамбітну мету через страх втратити частину зарплатні. Розв'язати цю проблему можна, залишивши бонуси, але прив'язавши їх до глобальних результатів компанії, а не індивідуальних OKR.
ТОП-7 книг про бізнес, які варто прочитати кожному

Ця добірка – must read для кожного, хто займається або цікавиться бізнесом.

1. «Rework» Джейсон Фрайд, Девід Хейнмейер Ханссон. Ця книга про те, як почати новий бізнес і покращити наявний. Навіть якщо він ведеться паралельно з основною роботою. Як змінити свої погляди на роботу і стати більш вільним, і чи потрібно насправді вчитися на своїх помилках.

2. «Стартап без бюджету», Майк Міхалович. Ця книга для тих, хто починає свою справу з вкрай обмеженими ресурсами. Для тих, кому першим офісом служить кав’ярня в центрі міста. Вона незамінна для тих, хто вирощує стартап або хоче запустити стартап і мучиться сумнівами, і для всіх, хто хоче, щоб їх компанія зберігала свій драйв.

3. «Малий бізнес: від ілюзій до успіху» Майкл Гербер. Яка модель бізнесу буде безвідмовно працювати навіть без свого засновника? У чому секрети розвитку малих підприємств? Як правильно організувати, розвинути і вдосконалити свій бізнес? Про все це ви дізнаєтесь в легкій і доступній формі.

4. «Бізнес з нуля. Lean Startup» Ерік Ріс. Автор пропонує сприймати стартап як організацію, присвячену створенню чогось нового в умовах крайньої невизначеності. Lean Startup - це особливий підхід, який сприяє створенню компаній, які набагато ефективніше використовують капітал і творчий потенціал команди.

5. «Від нуля до одиниці» Пітер Тіль. Автор цієї книжки вважає, що основа будь-якого успішного стартапу – унікальний продукт, що дає будь-якій компанії виграшний статус монополії. Таким чином, ця книга – це вправа, що тренує здатність мислити. Адже саме в цьому і полягає завдання стартапу: відчувати питаннями наявні ідеї і переосмислювати бізнес з нуля.

6. «Величні за власним вибором» Джим Коллінз
На основі дев’ятирічних досліджень «десятикратників» (компаній, які за період дослідження отримали показники, що в 10 разів перевищують середні результати по галузі) Коллінз і його колега Хансен вивели принципи створення великого та сталого підприємства.

7. «Ніколи не їжте наодинці» Кіт Феррацці. Ставитися до знайомств як до соціального капіталу, який поліпшить ваше життя — таке перше правило нетворкінгу, який потрібний кожному бізнесмену. Кейт Феррацці навчить спілкуватися, а спілкування — перетворити на успіх.
Як збільшити середній чек

Середній чек показує стан справ вашого бізнесу. І сам по собі, і з іншими показниками він дає відповіді на багато важливих питань. Ось декілька дієвих способів збільшити середній чек.

Up-selling. Це пропонування покупцю дорожчого, вишуканішого, преміального аналога продукції або послуги. Наприклад, більш сучасна модель, відомий бренд, нова трендова послуга чи страва з органічних продуктів. Такий метод доречний, якщо у вас є асортимент з великим діапазоном цін.

Cross-selling. Передбачає перехресні продажі, коли під час купівлі клієнту пропонують супутні товари й послуги. Це найбільш органічний спосіб збільшення середнього чека.

Програма лояльності. Це комплекс заходів для заохочення клієнтів купувати більше й частіше: система знижок, бонусів, балів, подарунки, закриті розпродажі чи дегустації, сервісне обслуговування, додаткові послуги. Людина отримує певні бонуси за те, що купує саме у вас. І це, своєю чергою, формує прихильність до бренду й особливі відносини з ним. Головна умова дієвості методу – продукт і сервіс мають бути на висоті.

Комплекти товарів чи послуг (бандли). Ви пропонуєте клієнту купити якийсь набір, комплект доповнювальних товарів за меншу суму, ніж якщо купувати їх кожен окремо. Клієнт отримує товар дешевше, а ви збільшуєте середній чек.

Купони на знижку на обмежений час. Клієнт купує у вас товар чи замовляє послугу, а на наступну покупку ви даєте купон-знижку, але строк його дії обмежуєте у часі, наприклад, двома тижнями чи місяцем. Якщо покупець не скористається пропозицією, дисконт «згорає». Метод підходить для будь-якого бізнесу з великим асортиментом.
Як укласти безпечний контракт

Є прості базові питання, які стосуються геть усіх угод, правильний підхід до яких допоможе уникнути проблем, а інколи і зберегти бізнес.

1. Перевірте другу сторону угоди
Сам процес ідентифікації контрагента можна розділити на дві частини. Перша складається з вивчення юридичних документів контрагента. Якщо контрагентом є юридична особа, необхідно докладно вивчити його статут, положення про керівні органи, ліцензії та дозволи. Друга частина ідентифікації складається з перевірки репутації контрагента з відкритих джерел інформації. До них належать перш за все реєстри судових справ та спеціалізовані електронні бази інформації. Тут треба звернути увагу на те, як часто потенційний контрагент є стороною в судових процесах, чи не обтяжено його майно заставами, заборонами тощо.

2. Уважно вивчіть умови договору
По-перше, якщо договір насичений складними юридичними поняттями, необхідно, не задовольняючись поясненнями контрагента, обов'язково проконсультуватися з фахівцями щодо того, чи правильно ви все зрозуміли. По-друге, наявність санкцій за невиконання умов договору – це нормальна практика. Слід тільки впевнитися, що такі санкції в договорі зафіксовані стосовно обох сторін, і розмір відповідальності їх співставний.

3. Перевірте право власності
Ну й останнє. Якщо предметом договору є придбання вами об'єкту нерухомості або транспортного засобу, ви повинні впевнитися не тільки в тому, що ваш контрагент є власником цього об'єкта, що зафіксовано у відповідних документах та реєстрах, а й також пересвідчитися, що продавець свого часу придбав цей об'єкт на законних підставах у законного власника.
Розкласти по полицях: тренди ринку складської логістики 2021 року

З початком пандемії сегмент складської логістики змушений підлаштовуватися під нові реалії. Як буде функціонувати складська логістика 2021 року та які інновації допомагають компаніям протистояти кризі?

Запаси «про всяк випадок». До пандемії більшість компаній використовувала метод управління запасами Just-In-Time («якраз вчасно»). Однак закриття кордонів і фабрик призвело до дефіциту матеріалів. Компанії винесли уроки й перейшли до моделі планування запасів Just-In-Case («про всяк випадок»).

Які інновації допомагають контролювати запаси на складах. Big Data Analytics – тренд, що надовго залишиться в складській логістиці, за допомогою якого можна моделювати процеси й прогнозувати потреби виробництва.

Складський аутсорсинг. Щоб забезпечити швидку доставку кінцевому споживачеві, компанії намагаються розширити географію присутності. Усе більше підприємств передають аутсорсинг складської логістики 3PL-операторам – компаніям, що здійснюють контрактну логістику професійно, мають широку мережу складів у різних регіонах.

Як інновації допомагають масштабуванню складської інфраструктури. У світі розвивається технологічна бізнес-модель Warehouse-As-a-Service, що заснована на економіці спільного споживання. Вони об'єднують всіх учасників ринку «у єдиному вікні». Наприклад, у логістичного провайдера є вільні площі, що він хоче передати в користування, у той саме час ритейлер шукає додатковий простір для зберігання. У підсумку логістичний провайдер отримує додатковий прибуток, а ритейлер – стільки місця, скільки йому необхідно для зберігання товарів на цей час.

Обробляти більше замовлень. З розвитком електронної комерції компанії відчувають підвищене навантаження на склад. Оскільки вимоги споживачів до термінів доставляння зростають, швидкість обробки замовлень на складі стає конкурентною перевагою.

Як інновації сприяють збільшенню продуктивності складу. Один із головних трендів складської логістики – це автоматизація. Найяскравіший приклад впровадження таких рішень – компанія Amazon. Її роботи здатні виконати рутинну операцію за 15 хвилин,тоді як людині знадобиться більш ніж година на аналогічну дію.
Як юридично захистити себе і свій бізнес в інтернеті

Підготували для вас коротку замітку, яка допоможе уникнути основних проблем з бізнесом в інтернеті.

Для захисту свого онлайн-бізнесу від штрафів, скарг користувачів та порушень інтелектуальної власності вам потрібно:

- правильно оформити права на інтелектуальну власність (код, торговельну марку, дизайн, маркетингові матеріали тощо);

- врегулювати відносини з користувачами, розмістивши на сайті/у додатку Умови користування/Публічну оферту;

- реалізовувати права споживачів;

- дотримуватися правил обробки персональних даних користувачів, розмістити Політику конфіденційності;

- налаштувати свою маркетингову діяльність відповідно до вимог законодавства та правил Google, Facebook, Instagram тощо.
Делегувати ефективно: як передавати свої повноваження

Власнику бізнесу потрібен час, щоб вирішувати більш глобальні задачі, тому частину своєї рутини потрібно делегувати іншим. Але іноді, замість розділити свої обов’язки, ви виконуєте подвійну роботу. Щоб делегування не стало причиною непорозумінь, радимо користуватись цими правилами.

1. Фіксуйте у письмовому вигляді усі інструкції, дедлайни та побажання. Бо усні зауваження забуваються й перекручуються.

2. Якомога детальніше поясніть задачу і бажаний результат, наприклад розпишіть завдання за SMART-методикою. Людина буде більш вмотивованою, якщо зрозуміє, що і навіщо робить.

3. Як визначити, чи не буде задача занадто складна чи, навпаки, проста для іншого? Зазвичай, якщо людина здатна виконати 70% задачі, вона впорається і з іншими 30%.

4. Не втручайтесь у процес виконання роботи. Нехай співробітник відчує повну відповідальність. Ваш обов’язок — дати зрозуміле ТЗ та перевірити результат. Підлеглий може піти не тим шляхом, який ви собі уявляли. І це нормально.

5. Будьте відкриті до обговорень і запитань. Так, спочатку це забиратиме у вас багато часу, але згодом допоможе зекономити набагато більше.

6. Обов’язково аналізуйте виконану роботу і давайте зворотний зв’язок.

7. Не переробляйте за іншими. Якщо колега не впорався з першого разу, поясніть його помилки і дайте час на виправлення. Не робіть за нього, бо тоді і втрачається вся користь від делегування, і людина нічого не навчиться.
Як зацікавити співробітників йти до мети: 4 фактори нематеріальної мотивації у бізнесі

Власники бізнесу можуть нескінченно підвищувати зарплату та вигадувати бонуси, але, коли керівник ігнорує роботу працівників, рівень їхньої мотивації не підвищиться. У розумних книжках це називається «визнанням», але краще подивитися на це поняття ширше та назвати його «якісним зворотним зв’язком».

Фактор №1. Найпростіша та доступна конструкція для зворотного зв’язку – «сендвіч-метод», де є щира участь, дяка, адекватна критика та пропозиції, що можна буде покращити наступного разу. Усе це є фактором № 1 у нематеріальній мотивації.

Фактор №2. Тож коли керівники компаній та суперексперти регулярно спілкуються з рядовими працівниками, це значно впливає на мотивацію команди. Тому менторство – це фактор № 2 у нематеріальній мотивації.

Фактор №3. Орієнтованість на результат. Ми, люди, дуже лякаємося та скаженіємо від невизначеності. Коли вона всюди, фінальною краплею стає абстрактне завдання від керівника «Підвищуй рівень продаж», «Напиши статтю», «Ну зроби творчо». Загалом жити із цим можна. Тільки потім не жалійтеся, що людину поведе не туди, а результат буде не таким, якого ви очікували. У додаток до непотрібного результату – в’ялий та демотивований працівник, якому знову треба все робити наново. Поняття зрозумілості стосується всіх правил та процесів у компанії – чим усе прозоріше, тим краще люди себе почувають.

Фактор №4. Отже, комунікація, фідбеки, прозорість та менторство – це те, що впливає на ефективність працівника не гірше грошей. А цікаві, сповнені змістом завдання та відчуття великої мети – те, заради чого люди часто здатні піти з грошима на компроміс. І це № 4 та найголовніший фактор нематеріальної мотивації.
Як оцінити ефективність бізнесу онлайн

Щоб залишатися на ринку, практично кожна компанія має бути присутня онлайн. Ось декілька показників, які допоможуть оцінити ефективність вашого онлайн-бізнесу.

CAC (Customer Acquisition Costs) – вартість залучення клієнта. Цей показник дає відповідь щодо видатків із рекламного бюджету на залучення одного клієнта.

ROAS (Return on Advertising Spent) – рентабельність інвестицій у рекламу. Цей показник обернено пропорційний оптимальній вартості залучення клієнта (CAC) та прямо пропорційний середньому чекові, який клієнт готовий інвестувати у ваш товар чи послугу. Це відображає, скільки гривень виторгу генерує 1 грн рекламного бюджету. За умови низького показника ROAS ваш бізнес буде працювати у збиток. Тобто рекламний бюджет перевищує максимальну вартість залучення клієнта.

LTV (lifetime value) – цінність життєвого циклу клієнта. Це виторг, який можна отримати через одного клієнта впродовж певного періоду. Іншими словами, LTV визначає, як часто чи за якою циклічністю ваш клієнт може купувати вашу продукцію.

Конверсія сайту визначає, наскільки ефективно ваш онлайн-майданчик перетворює відвідувачів на клієнтів. Тобто конвертує інтерес до бренду чи реклами на реальний income. Йдеться про відсоток клієнтів, що здійснили замовлення на вашому сайті, від загальної кількості відвідувачів. Наприклад, якщо сайт відвідують 1000 користувачів у день, але до реального замовлення «дозріли» 10 клієнтів, частка конверсії становить 1%.

Маржинальний дохід – показник, який демонструє дохід за вирахуванням собівартості продукції. Для його розрахунку у відсотковому значенні загальний валовий дохід слід поділити на дохід без собівартості продукції.
3 навички, необхідні для успіху, від Гарвардської школи бізнесу

Невизначеність, викликана пандемією, змусила багатьох замислитися над тим, як їх навички співвідносяться зі зміненим економічним ландшафтом. У компаніях, які ростуть в період коронакризи, конкуренція вище, ніж будь-коли. Тому важливо інвестувати час і гроші в придбання критично важливих навичок, якщо ви хочете зберегти роботу або отримати нову. Harvard Business School Online назвала три головні «додаткові навички», які професіонали повинні набути або вдосконалити у 2021 році.

1. Грамотність в галузі науки про дані. Незалежно від вашої посади, якщо ви збираєтеся брати участь у важливих обговореннях в компанії або пропонувати варіанти дій на основі даних, ви повинні розуміти основи науки про дані, включаючи такі теми, як причинність, регресійний аналіз, описова статистика та візуалізація даних.

2. Лідерство під час кризи. Історик Ненсі Коен розповіла, що потрібно, щоб вивести команду з кризи. Коен назвала чотири ключових якості, яким нинішнім лідерам слід навчитися: визнайте невизначеність та свої помилки; не ігноруйте страх, а також регулярно і чесно повідомляйте про ризики та можливі наслідки; стежте за настроєм і зміцнюйте моральний командний дух; стежте за тим, щоб ваша команда була зайнята і зосереджена на поточних завданнях та цілях.

3. Розуміння світової економіки. Згідно з визначенням Investopedia, «економіка фокусується на діях людей і пошуку оптимального рівня вигоди або доцільності». Не дивно, що існує так багато факторів, які можуть вплинути на дії людей. Пандемії. Податки. Торгові війни. Масові заворушення. Політика. Технології. Якщо ви розумієте, як всі ці речі – і багато інших – взаємопов’язані, ви зможете пояснити, здавалося б, не пов’язані речі так, як не можуть інші, наприклад конкуренти.
2024/10/01 07:25:50
Back to Top
HTML Embed Code: