Telegram Web Link
💭Як Миколаїв вистояв у 2022 році. Історія оборони міста

Коли почалась повномасштабна війна, росіяни пішли у наступ з Кримського півострова, окупованого від 2014 року, та почали захоплювати території півдня України. Тоді в окупації опинилась більша частина Херсонської області, і сам обласний центр.

Так само росіяни хотіли захопити Миколаїв, аби просунутись далі півднем та ізолювати Україну від Чорного моря. На півдні розташована Південноукраїнська АЕС, яка могла бути ще одним інструментом ядерного терору в руках росіян.

Про те, як росіяни намагались захопити місто та як його вдалось втримати українським військам — читайте у матеріалі.
🇺🇦Походження міст українського півдня та знищення їхньої ідентичності під час Російської імперії

Український південь — охоплює Запорізьку, Херсонську, Миколаївську, Одеську області та півострів Крим. Фактично він сягає від сучасного Маріуполя до сучасного Буджаку, що в Подунав'ї, розповідав історик, викладач Запорізького національного університету Сергій Білівненко. Існує міт, що до приходу Російської імперії на півдні була «пустка». Чи так це було насправді?

Про перші поселення на півдні України, Кримське ханство на цих територіях та знищення ідентичності російською імперією — в матеріалі.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Відео дня (05.07.2024) за версією Свідомих
27-річний старший лейтенант Вадим Гринюк загинув 11 березня 2022 року внаслідок ракетного удару по аеродрому в Луцьку.

Вадим народився і виріс у Луцьку. Вищу освіту здобував у Волинському національному університеті на факультеті історії, політології та національної безпеки. Закінчив військову кафедру. З 2013 працював у «Новій пошті» фахівцем-приймальником. У червні 2017 був мобілізований на строкову службу.

Коли почалася повномасштабна війна, офіцер перебував на службі в Луцьку. Він був заступником командира 130-ї роти охорони 204-ї бригади тактичної авіації Повітряних Сил ЗСУ. Перший обстріл міста росіяни здійснили 24 лютого. Вадим був у військовій частині. Після того за кілька днів його відпустили додому. Востаннє він бачився з рідними 10 березня, за день до загибелі.

Посмертно Вадима Гринюка нагородили медалями «Захиснику Вітчизни» та «За бездоганну службу» ІІІ ступеня.

Офіцера поховали в селі Новосілки на Вінниччині.

Свідомі з @memorial_ukraine вшановують пам’ять загиблих захисників України.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
⚫️11 людей загинули на Донеччині внаслідок російських обстрілів

Сили протиповітряної оборони збили 24 з 27 ударних дронів типу «Shahed» у Дніпропетровській, Полтавській, Запорізькій, Херсонській, Харківській, Донецькій, Сумській, Чернігівській, Вінницькій, Київській, Кіровоградській, Миколаївській областях.

Сумиобленерго повідомило, що понад 348 населених пунктів Сумської області й частково місто Суми залишились без електроенергії через обстріли.

Про наслідки російських обстрілів читайте на нашому сайті.
🎧Пізнай QIRIM. Кухня і культура

Попри виклики, що випали на долю кримських татар, їм вдалося зберегти свою ідентичність та традиції, зокрема й кулінарні. Роль кухні в історії кримських татар є значною, а кримськотатарські страви нерідко допомагають людям зацікавитися культурою і традиціями цього народу.

У Києві кримськотатарські страви можна спробувати в мережі закладів «Musafir», де готують за традиційними родинними рецептами. Там же відбувся запис п'ятого епізоду подкасту «Пізнай QIRIM», у якому говоримо про кримськотатарську кухню, її особливості та зв'язки з українською.

Зібрали основні тези п’ятого епізоду подкасту на нашому сайті.
Фото дня (06.07.2024) за версією Свідомих
Старший лейтенант Олександр Бузинний загинув 10 травня 2022 року біля села Веселе на Донеччині. Виконуючи службові обов’язки, офіцер отримав смертельні осколкове поранення голови та вибухову травму внаслідок ворожого мінометного обстрілу. Наступного місяця, 19 червня, захиснику виповнилося б 35 років.

Олександр народився і жив у місті Києві. Закінчив факультет економіки та підприємництва, спеціальність «Облік і аудит» Університету «КРОК». Працював оператором мобільної групи у ТОВ «Нова пошта». У 2014 році брав участь в АТО.

З початком повномасштабного вторгнення чоловік повернувся до війська. Олександр служив у 110-й окремій механізованій бригаді імені генерал-хорунжого Марка Безручка. Був помічник начальника розвідки штабу.

Посмертно офіцера нагородили медаллю «Захиснику Вітчизни».

Поховали Олександра на Бортничанському цвинтарі в столиці.

16 травня 2023 року на честь воїна відкрили меморіальну дошку в Університеті «КРОК».

Свідомі з @memorial_ukraine вшановують пам’ять загиблих захисників України.
🎶Музика, яку ви могли пропустити: добірка від «СЛУХ»

Щомісяця медіа про музику та культуру «СЛУХ» шукає альбоми, пісні та кліпи, які не опинилися у хіт-парадах і пройшли повз слухачів.

Разом із ними публікуємо добірку української музики, яку ви маєте почути.
⚫️Восьмеро людей загинули внаслідок російських обстрілів минулої доби. Ще 16 — отримали поранення

У ніч на 7 липня російська армія атакувала Україну двома балістичними ракетами «Іскандер-М» та 13 дронами «Shahed». Українська ППО збила всі дрони у Кіровоградській, Харківській, Сумській та Полтавській областях.

На Харківщині під російською атакою опинилися Харків, Добропілля, Цапівка, Новоосинове, Старий Салтів, Одноробівка. Одна людина загинула, ще двоє — отримали поранення. У Цапівці внаслідок обстрілу горіла пшениця на площі 4.5 га.

Про наслідки атак в інших областях читайте на сайті.
🗓️Дайджест матеріалів за тиждень

▪️«Чи є у світі хтось ліпший за нас?»: рецензія-розбір «Байкерів» Джеффа Ніколса

▪️Спадок Довженка: як розвивається українська кіностудія

▪️Вибратися з окупації: як волонтери допомагають виїхати з тимчасово окупованих територій півдня?

▪️Хто заселяв Маріуполь та чому його вважають різноетнічним?

▪️Підтримати своїх: як гаряча лінія «Східного Варіанта» інформаційно допомагає українцям в окупації?

▪️Петриківський розпис та козацькі пісні: як зберігається нематеріальна культурна спадщина українського півдня?

▪️~25 тисяч бранців Кремля незаконно утримує Росія

▪️Вітаміни групи B: до чого тут кури та що варто знати про ці сполуки

▪️Заміна книг, мілітаризація та «разговоры о важном». Як Росія змінює ідентичність українських дітей в окупації

▪️Як Миколаїв вистояв у 2022 році. Історія оборони міста

▪️Походження міст українського півдня та знищення їхньої ідентичності під час Російської імперії

▪️Через рішення Верховного Суду 180 недоброчесних суддів можуть залишитися на посадах. Що відбувається?

▪️Кримськотатарська кухня: конспект п'ятого епізоду «Пізнай QIRIM»

▪️Музика, яку ви могли пропустити: добірка від «СЛУХ»
Фото дня (07.07.2024) за версією Свідомих
Прикордонник Мирон Погорецький, позивний Митрополіт, загинув 13 лютого 2023 року в районі південно-західних околиць Бахмута на Донеччині. Під час штурмових дій, рятуючи побратимів, отримав смертельні поранення. За два місяці, 28 квітня, захиснику виповнилося б 22 роки.

Мирон народився в селі Неділкове Одеської області. Здобув професію столяра, будівельного тесляра. З дитинства хлопець обожнював собак, тому для строкової служби обрав Кінологічний навчальний центр ДПСУ.

З червня 2020 року служив у місті Великі Мости Львівської області на посаді інструктора, навчав строковиків-прикордонників.

У 2022-му Мирон був відзначений медаллю «Захиснику Вітчизни». Посмертно йому присвоїли звання головного сержанта, а також нагородили орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Поховали Героя в рідному селі.

Свідомі з @memorial_ukraine вшановують пам’ять загиблих захисників України.
🇺🇦📖Щоб не «вхопити шилом патоки»: практичні поради, як ще більше українізувати свою мову

Тетяна Капустинська — шеф-редакторка «Platfor.ma» та комунікаційна експертка агенції і ГО «Port of Culture». Більшу частину життя жінка провела в Донецьку в російськомовному середовищі. У 2014 році Тетяна переїхала до Києва й зрозуміла, що незнання української — велика проблема.

У колонці Тетяна розповідає про власний шлях до українізації мови та радить, які ресурси використовувати, аби покращити свою українську.
⚫️Росія завдала масованого ракетного удару по Києву зранку восьмого липня. Пошкоджень зазнала дитяча лікарня «Охматдит»

Уранці 8-го липня російська армія завдала масованого ракетного удару по Києву. У Солом’янському, Дніпровському, Дарницькому, Шевченківському та Голосіївському районах уламки ракети впали та пошкодили офісну будівлю, багатоповерхівки, приватний будинок та дитячу лікарню «Охматдит». Під завалами лікарні перебувають люди. У Києві за попередніми даними 33 людей постраждали та дев'ятеро загинули. Усунення пошкоджень рятувальними службами ще триває.

Російська армія завдала ракетного удару вранці по Дніпру та Кривому Розі. У Дніпрі пошкоджено багатоповерхівку та СТО. Поранені люди. У Кривому Розі влучили у промислове підприємство. Попередньо 31 людина поранена, десять загинуло. Наслідки уточнюються.

Про обстріли у інших регіонах читайте на нашому сайті.
💭Як навчитись рятувати життя: про домедичну допомогу та компанію RHYTHM

З початком повномасштабного вторгнення питання надання першої домедичної допомоги постало особливо гостро. Часто домедичну допомогу асоціюють виключно з територією воєнних дій. Однак постійні обстріли міст і фатальні події в цивільному житті дають зрозуміти, що домедична допомога важлива всюди.

RHYTHM — це українська компанія, метою якої є рятувати життя. Вони надають сучасні медичні рішення Силам безпеки й оборони України, лікарням, волонтерам, бізнесам і державі, а також навчають цивільне населення і компанії першій домедичній допомозі.

Про важливість базових навичок надання домедичної допомоги будемо говорити із співзасновником проєкту RHYTHM Русланом Самігулліним та головним інструктором RHYTHM Асаном Ісенаджиєвим.

Коли?
Середа, 10 липня, о 19:00

Де?
У прямому етері на нашій сторінці в Instagram.

Залишайте свої запитання у коментарях під дописом.

До зустрічі!
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Відео дня (08.07.2024) за версією Свідомих
Молодший сержант Ігор Бабко, позивний Бабай, загинув 11 липня 2023 року в бою біля села Іванівське, що на Бахмутському напрямку Донеччини. Під час артилерійського обстрілу зазнав смертельних поранень. 9 днів боєць не дожив до свого 26-річчя.

Ігор родом з села Мисюрівка Хмельницької області. Після закінчення 9 класу школи вступив у Хмельницький професійний ліцей №5, здобув спеціальність електрика.

У травні 2017 року був призваний на строкову військову службу до лав НГУ у Калинівку Вінницької області. За два місяці підписав контракт. У 2018-2021 роках виконував бойові завдання на території ООС. Після закінчення контракту звільнився.

Під час повномасштабного російського вторгнення чоловік знову пішов захищати свою країну. Ігор воював у лавах 5-ї окремої штурмової бригади ЗСУ.

Поховали захисника на Алеї Слави цвинтаря в селі Олешин на Хмельниччині.

В Ігоря залишилися батьки, брат, наречена, інші рідні, друзі та побратими.

Свідомі з @memorial_ukraine вшановують пам’ять загиблих захисників України.
🪖 «Україна 2030». Про адаптацію та реабілітацію ветеранів

Після закінчення війни до міст та сіл повернуться мільйони ветеранів. Однак суспільству досі бракує запиту на повагу до військових, а державі варто пропрацювати ветеранську політику.

Свідомі спільно з YouTube-проєктом «Україна 2030» розповідають, які потреби ветеранів та як суспільству допомогти їм інтегруватися у цивільне життя.
2024/09/28 23:30:11
Back to Top
HTML Embed Code: