Telegram Web Link
Запрошую долучатися до дискусії на тему «Конфіскація російських приватних активів за кордоном: податковий аспект», яку організовує Центр Дністрянського.

На прикладі російського олігарха Алішера Усманова поговоримо про можливість використання податкових інструментів для вилучення активів агресора та їхнього подальшого використання для компенсування збитків від війни з Росією.

Для участі у заході реєструйтеся за посиланням: https://bit.ly/3SmEO6s
Forwarded from MultiInLaw
Минулого тижня в рамках Центру Дністрянського дуже круту розмову із Сергієм Верлановим (голова ДПС у 2019-2020 рр. та багаторічний партнер СаєнкоХаренко) і Дмитром Трутом (керівником практики White-Collar Crimes PWC Ukraine) на тему конфіскації російських приватних активів, які зараз заморожені за кордоном і до чого тут податкове право і як та які податкові інструменти тут можуть стати в пригоді.
Дуже рекомендую переглянути за лінком тим, хто працює чи цікавиться цією тематикою.
Дискусія відбувалася в рамках проєкту #compensation4ua за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" та інформаційного партнерства Асоціації правників України.

https://www.youtube.com/watch?v=RtjWLDYo3z8
Forwarded from MultiInLaw
Минулого тижня в ходідискусії (див. попередній пост), Сергій Верланов згадував кейс "Альфа Банку" і говорив, що є 2 варіанти: його націоналізація державою або інший варіант - «компромісний». Як бачимо, цього тижня обидва опинилися на столі в нового Голови Нацбанку.
При цьому націоналізація може не бути кращим варіантом, зокрема і через те, що ймовірно доведеться включати "друкарський станок", що в нашій ситуації в принципі складно.

А взагалі цей кейс це своєрідний краш-тест рішень держави для забезпечення і здійснення відшкодування. Найпряміші і найбільш очевидні рішення зовсім необов'язково є найбільш ефективними чи найбільш правильними.

https://biz.nv.ua/ukr/finance/vlasniki-alfa-banku-ukrajina-gotovi-bezoplatno-peredati-yogo-derzhavi-mihaylo-fridman-50276679.html
Що буде з бюджетом до кінця року?

Почнемо з видатків. Останнім часом вони складали близько 235-255 млрд грн на місяць. Якщо взяти до уваги нещодавнє збільшення витратної частини Держбюджету ще на 387 млрд грн (близько 130 млрд грн на місяць до кінця року), то витрати в 350+ млрд на місяць зараз не здаються чимось нереальним. Тим більше, зважаючи на особливості українського бюджетного процесу, що більшість витрат проводять у кінці року. Таким чином, потреба у фінансовому ресурсі у 4 кварталі оцінюється на рівні від 950 млрд грн до 1,1 трлн грн.

А що з доходами? Давайте рахувати.

На даний момент власні доходи складають не більше 90 млрд грн на місяць (митниця + податкова). На жаль, вони тримаються на цьому рівні здебільшого за рахунок високих виплат військовослужбовцям і сплати ПДФО.

Аналізуючи результати останніх аукціонів з продажу ОВДП, можна дійти висновку, що внутрішні запозичення складатимуть близько 10 млрд грн на місяць (30 млрд грн до кінця року). Виключно за рахунок держбанків у вигляді повторного залучення виплачених купонів.

Від початку повномасштабного вторгнення росії значну частину доходів держбюджету складає міжнародна допомога. У жовтні МВФ вже надав Україні 1,3 млрд доларів США, а Європейський інвестиційний банк – 0,55 млрд євро. Якщо взяти до уваги, що до кінця року США обіцяють надати ще 4,5 млрд доларів, а ЄС – 5 млрд євро, то загалом гарантована міжнародна допомога (кредити + гранти) може скласти 11,35 млрд доларів. Також не варто виключати можливість залучення урядом додаткових коштів за двосторонніми угодами з Японією, Канадою та Великобританією. Проте, на мою думку, цей обсяг фінансування буде відносно незначним.

Важливим джерелом доходів останні 8 місяців також була емісія гривні. За домовленістю між урядом та НБУ, Нацбанк викуповує ОВДП на суму 30 млрд грн щомісяця. Так, враховуючи тяжку економічну ситуацію, цієї домовленості рідко-коли вдавалося дотримуватися, тому по факту друкували більше. Однак якщо брати до уваги мінімальну планку, цей інструмент може дати, як мінімум, 90 млрд грн до кінця року.

На жаль, суттєвих надходжень від приватизації чи держкомпаній не очікується, тому на даний момент доходи українського бюджету можна оцінити на рівні близько 740 млрд грн до кінця року. Як бачимо, уряду необхідно залучити ще близько 300 млрд грн. Скільки з цієї суми складатиме міжнародна допомога, а скільки емісія - поживемо-побачимо.
ВЕРЛАНОВ pinned «Що буде з бюджетом до кінця року? Почнемо з видатків. Останнім часом вони складали близько 235-255 млрд грн на місяць. Якщо взяти до уваги нещодавнє збільшення витратної частини Держбюджету ще на 387 млрд грн (близько 130 млрд грн на місяць до кінця року)…»
Колись брав участь у судовій реформі в якості члена Громадської ради доброчесності. Тепер моє фото використали в матеріалі про тезку-суддю.
Мабуть, таким чином Гугл тонко натякає, що моя місія ще не завершена)
Красномовний графік з гучного дослідження Kantar щодо обсягу тіньового ринку тютюнової продукції.

Я був головою податкової з травня 2019 по квітень 2020. Висновки робіть самі.
До кінця року залишилося трохи менше двох місяців.

Здавалося б, до цього часу мали би бути остаточно відомі і підтверджені джерела фінансування Держбюджету-2022, проте наразі існує більше запитань, ніж відповідей.

Зрозуміло, що за нинішніх мінливих обставин важко планувати не те, що на середньострокову, але і подеколи на короткострокову перспективу, проте хочу звернути вашу увагу на дві цифри.

Так, за підсумками 10 місяців 2022 року видатки склали 1979 млрд грн. У той же час після нещодавніх змін, внесених законодавцями до Державного бюджету, планові видатки за підсумками року були визначені у сумі 3037 млрд. грн. Таким чином, шляхом нехитрої арифметики бачимо, що за листопад та грудень уряду потрібно десь «знайти» ще 1058 млрд грн на фінансування поточних витрат, закладених у головний фінансовий документ.

Де ж їх взяти?

На жаль, останнім часом ситуація з «власними» доходами не зазнала якісних змін. Через це сумарні місячні надходження Держбюджету (податки та збори (до 90 млрд грн), розміщення ОВДП (у межах 15-20 млрд грн) та «планова» (до 30 млрд грн) емісія НБУ) можуть скласти не більше 150 млрд грн. За підсумками 2-х місяців - до 300 млрд грн.

Тож залишається розраховувати головним чином на міжнародну допомогу, яка, враховуючи вхідні дані, має становити близько 20 млрд дол. Наразі з підтверджених «обіцянок» маємо не більше 8 млрд дол. Надіюся, що найближчим часом підтвердяться й інші суми. Інакше доведеться вмикати верстат, щоб перекрити, на хвилинку, 400 млрд грн, що само по собі означатиме фінансове самогубство. Або здійснити секвестр бюджету.

Та чи підуть на цей вимушений крок депутати?
Що необхідно зробити вже зараз, щоб підготувати Україну для подальшого розвитку і відбудови?

Читайте у моїй колонці для «Економічної правди»👇

https://www.epravda.com.ua/columns/2022/11/10/693668/
Тріумвірат керманичів фінансового блоку посиленно інформує, що потреба у фінансуванні до кінця року складає понад $20 млрд. Де їх шукати, ніхто не знає. Мало того, $8 млрд, які пообіцяли надати міжнародні партнери, ми досі не отримали.

Нагадаю, що, за різними оцінками, від контрабанди Україна втрачає 144 млрд грн щороку, а на акцизах від продажу сигарет - 21 млрд грн. Якщо прикрутити гайки кому треба, то, думаю, держбюджет зміг би отримати додаткових $4 млрд за нинішнім курсом. А це вже вирішило левову частку проблем поточних витрат.

Очевидно, що фокус на збільшення дохохів держбюджету необхідно терміново зміщувати із міжнародної допомоги на власні джерела.
ЄС таки скоротив допомогу Україні на 3 млрд євро. Це означає, що до кінця року ми отримаємо «лише» 3 млрд замість 6 млрд євро, на які розраховували раніше.

На жаль, сума допомоги у 2023 р. не змінилася і становить ті самі 18 мільярдів. Тому новина про «перенесення» 3 мільярдів була би новиною, якби сума збільшилася б до 21 мільярда.

Нині потреба у зовнішньому фінансуванні бюджету у 2022 році становить 20 мільярдів. З «задекларованих» 8 мільярдів, Україна гарантовано отримає 3 млрд від ЄС і 0,5 млрд від Канади. Звідки уряд збирається отримати ще 4,5 млрд до кінця 2022 року, поки невідомо. Будемо сподіватися на допомогу від нашого головного союзника, США.

https://www.pravda.com.ua/news/2022/11/18/7376964/
США надали Україні черговий грант розміром 4,5 млрд доларів, тож проблема у фінансуванні до кінця року щасливо вирішилася.

Висновок із цієї історії один: ру*ні - ***да. США, незважаючи на всі претензії стосовно якості ведення української внутрішньої та зовнішньої політики, своєї позиції стосовно окремих персон та явищ таких, як корупція, відсутність верховенства права тощо, будуть фінансувати Україну доти, доки ми не знищимо Росію дотла.
Основні ризики виконання Держбюджету на 2023 рік - це відсутність чітких графіків отримання міжнародної допомоги, а також заборона на емісійне фінансування НБУ у рамках нової угоди з МВФ.

Детальніше - читайте у моїй колонці для NV👇

https://biz.nv.ua/ukr/experts/byudzhet-na-2023-rik-osnovni-nebezpeki-analizuye-sergiy-verlanov-50296841.html
Запрошую на відкриту дискусію на тему відшкодування воєнних збитків для України, яку цієї середи організовує Центр Дністрянського.

Під час свого виступу використовуватиму футбольні аналогії як метод сучасного політико-правового наративу: лондонський аспект.

Буде цікаво!

https://www.facebook.com/events/727044208933236
2024/11/20 05:29:37
Back to Top
HTML Embed Code: