Telegram Web Link
Цьогоріч весела настільна гра Тако Кіт Коза Сир Піца здобула сиквел: Тако Сік Ковпак Торт Піца. Майже те саме, просто з іншими словами та в іншім дизайні.

Спочатку видавець хотів зробити українську версію першої гри більш автентичною, а саме замінити Сир на Сало. Цікаво, чому не довели діло до кінця: не стало ресурсів на новий дизайн, розважили, що то занадто абощо? Якби ж сало пройшло редакторські чистки, можна було би з певністю говорити: переклад вдався ліпшим за оригінал.

В грі учасники, отримавши рівну кількість карт, викладають їх по черзі на купку в центрі столу, один за одним називаючи слова з назви гри:
Тако 🌮
Кіт 😼
Коза 🐐
Сир 🧀
Піца 🍕


В момент, коли назване слово збігається з викладеною картою, найуважніший та найспритніший учасник накриває рукою стопку викладених раніше карт. Це ж робить решта гравців. А той, хто ловив ґав та останнім накрив карти, забирає всю стопку собі.

У зв'язку з тим, що послідовність слів тако-кіт-коза-сир-піца повторюєш наче вірш, хочеться між останніми двома словами впхнути сполучник і — без нього нема ритму. Проте з салом ритм є. Звісно, гравці не повторюють всі слова під час гри. Кожен каже одне слово, тому ритмічність тут не дуже потрібна. Ба більше, в оригіналі ритмом і не пахне: Taco Cat Goat Cheese Pizza і Taco Hat Cake Gift Pizza.

Та як же гарно воно було би з салом. Ладно: заміни сало на каву, чи ґаву, чи жабу — слів море. Бо ж чому це нам не можна змінювати оригінал під себе й поліпшувати його? Ось приклад. ☝️

I'm One With The Force and The Force is With Me.

Це слова зі стрічки Бунтар Один сліпого монаха ордену Вілів. Персонаж раз-по-раз повторює їх наче мантру. Потім заряджає ними інших — вони теж їх повторюють. Це стає немов гаслом фільму.

Та чи такі це заразні слова? Чи легко їх вимовити? Чи там притерті слова? Чи відчувається ритм?

Українською Чірут Імве каже:

Зі мною разом Сила і з Силою разом я.

Ось. Це вже діло. Тут є ритм, слова притерті й усе почувається як справжня мантра. Глядач перебирає відчуття Сили, проймається вірою та готовий сам це повторювати. Так, переклад не дослівний. Смисл не подається в лоб, захований під формою, проте його нескладно зчитати.

Не конче робити дослівно. Не конче переймати помилки оригіналу. Якщо можна зробити ліпше, то чому ж не зробити.

Чи запам'ятався би дослівний переклад: Я одне ціле з Силою і Сила тече в мені? Навряд. А ось вивірене з дубляжу — так, як і запам'ятовується поезія Шевченка, позаяк він так само вправно добирав слів.

#скаргаНа #ігри #хвалю #кіно
Подеколи життя підкидає несподівані збіги. Якось у перерві на роботі у час спочинку в скверику пристав один молодик. Ймовірно, під чимось, але то не суттєво. Цікавіше те, що в руках держав Мауса Арта Шпіґельмана. І перше, з чого почав розмову: який гарний роман. Звісно, роман гарний, позаяк я тоді теж його читав. Щоправда у молодика — московський примірник, а в мене — український. Той пан ще багато був ладен розказувати, проте з мого виразу він зрозумів, що стомив мене. Відтак прямо спитав: якщо він мені набрид, то може піти. Я теж прямо сказав, що набрид і хай би йшов. Відтоді його не бачив. Навіть не знаю, чи дійсно він читав ту книжку...

До чого ця історія? А треба ж із чогось почати допис про Мауса. 😅

У минулім дописі говорив, що не конче перебирати помилки оригіналу. Якщо можеш зробити ліпше — роби. І тут зробили. Ох, як зробили.

Маус. Сповідь уцілілого — це власне і є сповідь батька автора мальопису про нацистську окупацію Польщі. Події розгортаються в сімдесятих, а спогади — з тридцятих по сорокові минулого століття. Конфлікт батьків та дітей проходить червоною ниткою. Уцілілий Владек Шпіґельман після голокосту навіть у мирні часи економить продукти, не викидає речі, тягне дроти з вулиці додому замість купляти в крамниці, береже кожну крихту й копійку. Навіть сірники в нього під облік. Цього не розуміє його син Арт Шпіґельман. І це не дивно: він не зростав у таких умовах.

Нам не далекі такі конфлікти: уцілілі після голодомору не викидають хлібні крихти в смітник, все доїдають, засаджують кожен клаптик землі, навіть в саду можуть вирощувати городину. Сучасна молодь не розуміє цього. Принаймні не розуміла до початку війни...

Мало того, що нам близька історія та конфлікт, так ще й адаптатори підкреслили його з допомогою діалектів. Батько вживає діалектизми (ймовірно з волинського говору), а в сина подеколи вигулькує сучасний сленг.

Я перевірив: англійською того немає. Щонайменше моїх знань англійської стало на те, щоб такого там не побачити. Цього ж немає і в москалів. Воно й не дивно, бо вони випалюють діалекти огнем даби нє била разлічія. Типовий імперський підхід — перетравити поглинуте. Думаю, що й твір вони сприйняли не так глибоко, як українці.

Та на діалектах добра робота не зупинилась. У творі на кілька сторінок з'являється француз, який погано знає англійську (розумій: українську), і навіть з ним постарались. Його помилки не з розряду моя погано знати англійська, а гарно й реалістично передані.

Відчуваю, що такі речі закономірні: гарні твори в перекладі можуть стати ще кращими, а погані — ще гіршими.

#хвалю #книги

P. S. В коментарях дивіться знятки з мальописа як ілюстрацію роботи перекладачів. Короткий відгук про мальопис тут.
Хочете подивитися класне відео, на якому немає ще й сотні переглядів, а в автора на каналі менше сотні підписників? 😏

Ось воно 👉 https://www.youtube.com/watch?v=a38d5LocWwc

Побачте народження нового класний канала мого друга.

Відео розробляв упродовж року. Сподіваюся, нові видива не доведеться так довго чекати. 😅
Тим, у кого темний лицар встиг побути ватманом, присвячується...

#ДумкаПро #кіно
Ark Nova — це німецька настільна гра, яку нещодавно локалізували українською під назвою Новий ковчег.

Московською гри немає і, схоже, не буде. Московити грають англомовну коробку і називають гру виключно Арк Нова. Чому ж тоді ютуб на вказаний у світлині запит поміж українських видив сує московське?

Невже річ лише в тому, що московські автори тих роликів додали до тегів для пошуку українську назву? З-поміж вас є фахівці, які допоможуть зрозуміти цю річ? Або ж незвідані алгоритми ютубні? 🤔

#скаргаНа #ютюб
З Днем Незалежности!

І хай буде ця незалежність не лише політичною, а й культурною та духовною.

І щоб переклади наші були без впливу імперського, як позбувається того впливу наш правопис (якщо ви розумієте, про що я 😏).
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Страждай знову!

Автостопом по галактиці.
Лови хвилю!
П'ять племен.
Звірополіс
.
Перший Орден.
Вершкове пиво.
Відпусти і забудь!..
Сила тече в мені, і я єдиний з Силою.
Король говорить.
Турнір Трьох Чарівників.
Ваканда на століття.
Фантастичні тварини і місця їх проживання.
Володар кілець.
Рокфор і Вжик.

#скаргаНа #кіно #ігри #книги
А виявляється, стрілочка таки повертається.

Знайшов тут.

#хвалю #ігри
Ми занадто мало знаємо про мультивсесвіт...

#СкаргаНа #ДумкаПро #меми
Не знаю навіть радіти чи ридати...

З одного боку ми не використовуємо англійське ім'я, а з іншого боку заміняємо його московським.

Кортіло український відповідник — чом би не Дана?

#скаргаНа #ігри
Натрапив на рекламний допис до виходу нової настільної гри. Її суть у тому, щоб з карток (наприклад, із чотирьох, як на зображенні) скласти історію. І приклад такої історії навіть показано. І з прикладом усе норм. Не норм тільки з другою карткою.

Московити ж акають. Тому й напис мав би бути: вабщє нє хачу уєзжать. настолька всьо душевна па-дамашнєму...

Помосковщені українці часто це забувають. Ба більше: можуть навіть те -о- чітко вимовляти як [о]. Тому й у таких записах не міняють -о- на -а-. Хоча мали би... 😑

#СкаргаНа #ігри
Такої зради від телеграма я не чекав. Правило дев'ятки... Ні. Не чули?!

#СкаргаНа #телеграм

Перекладу це стосується опосередковано. Просто мені треба з кимось розділити цей біль. 😖
А ви помітили, що на каналі немає жодного слова про українські переклади літератури про далеку-далеку галактику?

Бо їх немає в природі!

Зате на Московії є. І досі виходять. І навіть війна не завадила Диснею співпрацювати з агресором. Біснес на крові...

Проте ми можемо це виправити, якщо дамо справі гучного розголосу.

☝️ Першим ділом подивіться ось це відео.

✌️Другим ділом приєднуйтеся до каналу
ЗВ для України. Звідти розпочнеться кампанія для розголосу події в англомовному просторі.

Долучайтеся!

Імперія має померти! А ми заслуговуємо читати (і обсирати 😉) Зоряні війни українською!
Вірю, що у майбутньому таких порівнянь взагалі не буде. Та поки маємо, що маємо...

Якщо вірити гуглу, це компанія з Балтії. Цікаво тут те, що тексти не дослівні. Їх немов окремо один від одного писали різні люди. Можливо, це два незалежні переклади з латвійської різними людьми, які потім умістили на одну коробку.

Вражає, наскільки ж відмінні виходять тексти без посередництва московської...

У такі миті розумієш, наскільки ж це різні мови і як по-різному вони можуть передавати однакову інформацію. Через такі випадки сильнішає віра у те, що мова впливає на світогляд, і що відмова від московської змінить, щонайменше, спосіб мислення.

#ДумкаПро #ігри
Вітаю!
Давно не бачились... 😉

Останнім часом дуже рідко пишу. Але ж то не означає, що нічого не читаю і не дивлюся. І перекладів поганих не поменшало. Та за останні роки і світогляд змінився, і якось по-зрадницьки почуваюсь, ганячи українське. Відчуваю, немов лихим словом злякаю вкраїнські переклади і їх поменшає.

До того ж і я не перекладач, не філолог, не лінгвіст. Мій фах — узагалі акустика. З якого це дива я вирішив, що мені можна писати критично про те, в чому не є фахівцем...

Та переклади з життя не пропали. Досі помічаю там косяки або вдалі рішення. Та якось хотілось писати ґрунтовніші дописи, глибше копати, ширше досліджувати. Допис абзацом про однісіньке слово десь там якось вважав не гідним бути на каналі. Й усе не писав, не писав... Чекав. А чого чекати? Так можна й канал закривати. А нащо...

А що, як писати... 😏

Так, нехай коротко. Нехай поверхово. Нехай суперечливо. Нехай критикує вкраїнське. Що з того? Будемо обговорювати в коментарях і доповнювати мене, виправляти мене чи ще щось...

Ну а що... Канал є — нумо писати у нім!

Кляті переклади повертаються! 😈
А ви знали, що мультфільм Нарешті вдома про расу прибульців Бувів, які шукають собі нову планету для дому, має короткометражний приквел Майже вдома?

Я не знав. І коли вирішив учора передивитися мультик, то вбив з пам'яті Майже вдома і довго не міг зрозуміти: то в мене спогади спотворені, наче він був довшим, або ж я щось роблю не так... 🤔

Англійською довга частина просто Home, а короткий метр — Almost home. Мабуть, саме через однаковість другого слова, у нас мальтик назвали Нарешті вдома, щоб була така собі рима з Майже вдома. Не розумію, чим назва Вдома їм не сподобалась... 😒

Але про що це я... Про уривок з повнометражки. В уривку на 63 хвилині між Дякою та Охом є діалог:

Рідних кидати не можна! Але ти не зрозумієш, тому що ти лише Був. І другом ти мені не був.

Цікава гра слів. І мабуть, випадкова. Англійською нічого немає. Там Tip каже:

You don't leave your family. But you can't understand that because you're just a Boov. You've newer been my friend.

Кумедно, коли в перекладі трапляються такі цікаві випадковості. Це спонукає дивитися саме в перекладі, адже він припиняє бути вторинним конвеєром і стає мистецтвом.

#ДумкаПро #кіно
💛РОЗІГРАШ ЗА ДОНАТ💙

Допомомагаємо закрити частину збору на ремонт авто для підрозділів 14-го окремого полку безпілотних авіаційний комплексів.

Загальна ціль: 160 000 грн
Частина: 4 000 грн

📚На цей розіграш старший сержант 14-го полку Сергій виділяє із своєї колекції:
🔹 мальопис «Княжа Воля» з власним побажанням та підписом.
📚Від себе додам:
🔹 настільну гру «Шерлок. Середньовіччя» — детективний квест; отримав її за донат ЗСУ і тепер передаю естафету вам.


Умови прості:
✔️кожен донат у 40 грн — один квиточок;
✔️більше донатів — більше квиточків;
✔️можете закинути менше, щоб просто підтримати збір
;
✔️якщо поповнюєте з іншого банку, кидайте скріншот у коментарі;
✔️збір-розіграш триватиме до суботи (08.06) включно й наступного дня оголошу випадкового переможця;
✔️якщо банка раніше наповниться, того ж дня й розіграю.

🫙БАНКА РОЗІГРАШУ:

https://send.monobank.ua/jar/9QUaHYTXJ8

💳 Номер карти банки:
5375 4112 1836 2510

Оригінальний збір від Сергія:
у facebook
в Instagram
Можете донатити відразу туди (або і туди, і сюди).
Це було доволі швидко.

Дякую всім, хто долучився. Кошти вже перекинув Сергію на банку.

Випадкового переможця обрав кілька хвилин тому. Ним став молодик, що закинув аж 4000 грн.

Ще раз дякую кожному з вас! Ви круті!
2025/01/08 06:47:25
Back to Top
HTML Embed Code: