Telegram Web Link
Як вести переговори з інвесторами

Якщо ви хочете збільшити капітал шляхом залучення інвесторів, вам знадобляться міцні нерви та відмінні навички ведення переговорів. Це зовсім не схоже на інші типи комунікації.

Дайте зрозуміти інвесторам, що ви добре знаєте свою галузь та бізнес. Не бійтеся показати, що ви не є експертом у якихось деталях. І коли справа доходить до останнього, не бійтеся ставити запитання під час бесіди.

Говоріть мовою цифр та конкретних фактів. Інвестори — люди з грошима. А гроші люблять рахунок. Надайте звітність за минулі періоди, якщо це доречно. Показуйте плани та докладні розрахунки, але залиште розлогі прогнози на кшталт «цього року ми наростимо оборот вдвічі».

Кажіть тільки про свій бізнес. Інвестори оцінюють саме його, тому ваші скарги на недосконалий податковий кодекс чи погану кон'юнктуру ринку будуть недоречними. Те саме стосується обговорення конкурентів.

Якими б спекотними не були переговори, завжди залишайтеся професіоналом. Інвестори не визнають грубості, навряд чи схвалять лестощі. Будьте наполегливими та впевненими в собі, викладаючи свої потреби. Те, як ви ведете переговорний процес, дає уявлення про ваш стиль управління бізнесом.

Пам'ятайте, що у переговорах з інвесторами емоції — не найкращий помічник. Намагайтеся контролювати їх, щоб аналізувати факти та приймати зважені рішення.
5 етапів побудови успішного бренду

Бренд — це не просто назва чи логотип. Він сприяє побудові довгострокових взаємин із цільовою аудиторією та підвищує конкурентоспроможність. Здебільшого побудова бренду складається з 5 основних етапів.

1. Визначення цілей та концепції. Перш ніж розпочати роботу над створенням образу, потрібно визначитись з метою брендингу. Важливо враховувати інтереси споживача: в чому полягає ваша користь та цінність для клієнтів. Далі слід проаналізувати всю наявну інформацію щодо впізнаваності, репутації, її поточного сприйняття споживачами. Визначити особливості та переваги.

2. Маркетинговий аналіз. Для цього проводиться дослідження поточної ситуації та трендів на ринку, аналіз конкурентів, визначення сегментів цільової аудиторії та складання портрету покупця. В результаті ви зможете визначити ваші головні відмінності від конкурентів, потреби і особливості поведінки споживачів та створити найбільш влучний офер.

3. Будівництво бренду. На основі зібраної інформації формується фундамент майбутнього образу бренду. Він складається з 3 головних «цеглин»: позиціювання, місія та цінності. Відповідно, на цьому етапі ви формуєте певні емоції та асоціації, які буде викликати ваш бренд.

4. Ідентифікація бренду. Це час творчої та креативної роботи, що включає комплексний підхід для ідентифікації бренду: комунікативна складова (створення неймінгу, слогану, ton of voice) та візуальна складова (розробка айдентики). При розробці вербального тону та корпоративного стилю, обов’язково враховуйте позиціювання бренду.

5. Просування. Бренд створено. Потрібно про нього розповісти потенційним клієнтам. Для цього формується рекламний бюджет, встановлюються KPIs, визначаються найбільш ефективні маркетингові інструменти та канали взаємодії з цільовою аудиторією. Потрібно не просто провести рекламну кампанію, а вірно презентувати бренд на ринку та залучити ЦА.
Коли потрібно складати бізнес-план

Відсутність планування може коштувати дуже дорого. Бізнес-план надає детальне пояснення щодо того, як буде здійснювати управління бізнесом, а також коли повернуться інвестиції. Ось три основні ситуації, коли потрібно складати бізнес-план.

1. Залучення фінансування. Це може бути отримання кредитів, грантів, тобто безповоротного фінансування, пропозиція для інвестора. Зазвичай надавач коштів може мати свою форму бізнес-плану, краще скористатися саме нею.

2. Стратегічне планування. Бізнес-план потрібен для роботи підприємства, формулювання цілей та визначення напрямів діяльності, донесення їх до працівників. Такі бізнес-плани є, швидше, стратегіями компаній і можуть формуватися наприкінці кожного року на спільних стратегічних сесіях усіх працівників. Складання бізнес-плану — це фактично процес самооцінки підприємства та побудови карти розвитку компанії на наступні періоди.

3. Новий проєкт. Бізнес-план — це прекрасний інструмент для обґрунтування доцільності впровадження нового проєкту. У процесі формування бізнес-плану визначаємо необхідні ресурси для його впровадження. Це і кошти, і персонал, і обладнання, а також окупність, результати впровадження проєкту.
Як малому бізнесу працювати з блогерами: 5 порад

Кілька рекомендацій для підприємців, які допоможуть знайти свого блогера та ефективно співпрацювати з ним.

Зверніть увагу та місцевих блогерів. Не потрібно усім гнатися за «мільйонниками». Місцевий інфлюенсер з кількома тисячами підписників теж може зробити гарні продажі. А для впізнаваності бренду краще замовити рекламу одразу в кількох більш відомих блогерів.

Вибирайте активних інфлюенсерів з живою аудиторією. Варто кілька днів простежити за блогером: що він постить, як реагує аудиторія на його дописи. Якщо є гарна активність на сторінці, то в такого лідера думок можна замовляти послуги. До того ж шукайте блогерів не тільки в інстаграмі, а й у тіктоці. Там дуже жива й активна аудиторія.

Обирайте свою нішу. Наприклад, якщо блогер активно займається спортом, то в нього варто рекламувати спортивні товари. У блогерок-матусь — товари для дітей тощо. Реклама має органічно вписуватися у звичний контент лідера думок.

Домовляйтеся про нюанси заздалегідь. Спочатку треба все обговорити, погодити технічне завдання й тільки потім оплачувати роботу. Інакше може виникнути ситуація, коли блогер не погоджується казати текст, щось робити в кадрі й взагалі зробить усе на власний розсуд. Так само важливо чітко встановити строки реклами.

Просіть актуальну статистику. В піар-акаунтах її можуть оновлювати дуже рідко, тому краще знати свіжі дані щодо активності аудиторії лідера думок.

Рекомендація для власників товарного бізнесу: майте гарний запас товару, який рекламуватиметься блогером. З великою імовірністю підписники блогера жадатимуть саме його. І якщо ви виявитеся не готовими до напливу клієнтів, реклама може не окупитися по вашій вині.
Мислення засновника: 4 важливі складові бізнес-лідерів

Всі успішні лідери, від Стіва Джобса до Білла Гейтса, — візіонери. Їх усіх об'єднують чотири ключові риси, які визначають мислення засновника. Вони являють собою складний набір навичок і здібностей, які в сукупності допомагають їм досягти успіху там, де багато хто зазнав поразки.

Візія. Здатність бачити можливості там, де їх не бачать інші, і уявляти майбутнє, в якому можливості стають реальністю у вигляді нового продукту або послуги.

Сторітелінг. Здатність чітко формулювати і доносити візію та формувати переконання серед людей, щоб вони інвестували себе (або через капітал, або як працівники) у ці зусилля.

Стійкість. Здатність невпинно йти до реалізації своєї візії, незважаючи на перешкоди та невдачі.

Розсудливість. Здатність знати свої сильні та слабкі сторони, вміння слухати та використовувати об’єктивний зворотний зв’язок.
Український Бізнесмен тепер в TikTok

Популярність цієї соціальної мережі у бізнес-колах поступово зростає. Багато брендів та експертів вже використовують цю платформу для комунікації зі своєю аудиторією. Тому наша команда вирішила не відставати і тримати руку на пульсі трендів бізнесу.

Відтепер «Український Бізнесмен» в TikTok. Тут ми публікуватимемо корисні відео про бізнес, фінанси та інвестиції: інтерв'ю з експертами у різних нішах, розбори бізнес-ідей, інсайти з бізнес-конференцій, думки та поради лідерів галузі. Все те, що може бути цікавим сучасній діловій людині.

На каналі вже багато цікавих відео. Приєднуйтеся та отримуйте кожного дня порцію якісного контенту.
7 кроків правильної постановки цілей для команди

Алгоритм, який допоможе не лише поставити вірні цілі, а й розробити практичний план їх досягнення.

1. Цілі мають виходити зі стратегії компанії. Цілі мають виходити зі стратегічних цілей на 3, 5 чи 10 років. З цим зазвичай найбільше проблем, бо часто цілі або не поставлені, або не чіткі, або про них не усі знають та не всі розділяють.

2. Мисліть задом наперед. Основна перешкода у постановці стратегічних цілей — це наша звичка оцінювати майбутнє теперішніми можливостями та минулим досвідом. Щоб зробити квантовий стрибок, потрібно думати задом наперед.

3. Сформуйте спільну візію компанії. Як знати, що цілі вірні? Зрозуміти, куди приведе їх досягнення. Треба мати чітку візію (бачення) успішного майбутнього, коли усі цілі будуть досягнуті.

4. Цілі мають бути максимально чіткими. Далі потрібно розкласти амбіційну візію на конкретні чіткі цілі, рівень досягнення яких можна виміряти цифрами.

5. Сфокусуйтеся. Стратегія — це фокус на конкретних досягненнях. Для цього варто згрупувати цілі та назвати ці групи. Будуть категорії, повʼязані з фінансами, продуктом/сервісом/технологіями, кількістю клієнтів, географією/часткою ринку. Далі важливо всій команді обрати 3 головні цілі, виконання яких потягне за собою решту.

6. Каскадуйте зверху вниз. Маючи 3 ключові показники ефективності у майбутньому ХХХХ році, можемо екстрополювати ці показники на кінець наступного року. Наприклад, якщо у 2030 мало бути 1000 клієнтів, то на кінець 2023 має бути 140 клієнтів. Далі каскадуємо самі цілі. Беремо кожну з трьох цілей і розбираємо її на частини релевантні нашому бізнесу.

7. Призначте одного відповідального. Важливо, щоб ця людина зрозуміла та прийняла відповідальність при команді. Відповідальний — це не завжди той, хто робить. Він може делегувати функції, але не відповідальність.
Не зволікай: як правильно прийняти рішення

У сучасного бізнесмена, котрий щодня вирішує десятки завдань, часу на роздуми іноді просто немає. Як же прийняти рішення і не помилитися?

Краще швидко, ніж пізно. Згідно з філософією «Першого дня» Джеффа Безоса, багато компаній приймають вірні рішення, але надто пізно. Більшість рішень, вірогідно, прийматимуть на основі близько 70% інформації. Але якщо чекати на 90%, то в більшості випадків чекати доведеться надто довго.

Жодних вагань. Поширена причина відтягування вибору остаточного рішення — те, що воно може виявитися неприємним. Наприклад, потребуватиме визнання, що попередні дії були помилковими — а в цьому нелегко зізнатися самому собі, не кажучи вже про тих, хто поряд. Тому приймайте неприємні рішення, не вагаючись.

Відсікати неймовірні припущення. Одна з головних перешкод у прийнятті рішень — неправильні припущення. Причому це можуть бути не тільки невірно спрогнозовані об’єктивні дані, але й суто суб’єктивні речі. Ми схильні приписувати іншим людям свої думки, почуття, плани тощо.

Вчасно поповнювати свої енергетичні запаси. Правильне рішення не приходить тільки після багатогодинних роздумів за столом після п’ятої порції міцної кави і десятої викуреної цигарки. Все навпаки. Мозок витрачає на прийняття рішень доволі багато часу. А оскільки один із головних принципів роботи мозку — економити енергію, він, стомившись, почне підсовувати замість правильних рішень ті, що звичні для його власника в даній ситуації. Тому для прийняття правильних рішень мозку потрібен не тільки відпочинок, а й цукор у будь-якому вигляді.
4 поради для побудови корпоративної культури в компанії

Без правильної культури неможливо побудувати фундаментальний бізнес, тим паче в епоху невизначеності. Ось декілька принципів корпоративної культури, які керуючий бізнесом має взяти до уваги.

Складіть список цінностей компанії та сформулюйте їх у чітку інструкцію для співробітників.

Робіть те, що пропагуєте. Часто СЕО та фаундери декларують одні принципи, але в момент ухвалення рішення йдуть на компроміси. Це дає можливість швидкого маневру в моменті, але команда запамʼятовує, що лідер не дотримується принципів компанії. Культура виходить із-під контролю.

Заохочуйте співробітників, які дотримуються цінностей компанії. Можна ввести систему гейміфікації, квартальних або річних премій тощо.

Визначте неформальних лідерів у компанії та залучіть їх до побудови культури. Таким лідером може бути, наприклад, співробітник із великим стажем роботи в компанії, до якого прислухається команда. У неформального лідера може бути більше впливу на корпоративну культуру, ніж у топ-менеджера. Як із ними працювати? Залучити до рішень щодо команди, наприклад, залучити до обговорення ревʼю чи системи винагороди. Важливо показати неформальним лідерам їхню цінність і те, що вони на щось впливають.
Правила ведення ділових переговорів з партнерами

Партнери — це широка категорія людей. До неї можуть входити постачальники, співзасновники та просто люди, з якими ви починаєте новий проєкт. Переговори з ними не такі конкурентні, бо всі сторони перебувають у схожих умовах. Досягти результату допоможуть прості поради.

Будьте чесними. Не намагайтеся блефувати або вкладати подвійний зміст у слова. Якщо такий трюк і пройде з клієнтом, партнер рано чи пізно дізнається правду. Це не найкраще позначиться на репутації вашої компанії.

Запитуйте. Іноді подвійний зміст слова вкладає ваш партнер. Не соромтеся ставити запитання та уточнювати деталі, щоб у майбутньому не виникло сюрпризів.

Стратегія "win-win". Під час переговорів з партнером зосередьтеся на взаємній вигоді.

Покажіть факти. Найкращий спосіб завоювати прихильність більшого партнера — підтвердити успішний досвід. Показати своє бачення та місію — це чудово. А ще краще мати дані, що підтверджують ваш успіх.

Коли ви будуєте бізнес, пам'ятайте, що це довга гра. Підбирайте надійних партнерів і ведіть переговори відкрито, щоб співпраця принесла плоди.
5 шляхів зниження собівартості продукції

Для того, щоб зрозуміти, які виробничі процеси можна скоротити, необхідно врахувати безліч нюансів. Важливо дотримуватись розумного компромісу і зберегти баланс.

Використання дешевших аналогів сировини й матеріалів у виробництві, безсумнівно, дозволяє зменшити собівартість товарів і послуг. Але важливо пам'ятати, що економія не повинна впливати на якість. Тому, якщо за нижчу ціну не вдається знайти сировину й матеріали належної якості, краще обрати інший спосіб.

Закупівля товарів гуртом дає змогу досягти зниження собівартості одиниці продукції. Важливо пам'ятати, що такий спосіб не є доцільним для товарів, які швидко псуються. Адже високий показник втрат зводить нанівець переваги гуртових цін. Цей метод зниження собівартості продукції працюватиме лише при жорсткому контролі й мінімізації втрат.

Зменшення зарплат працівників — ефективний спосіб зниження собівартості продукції. Але такі дії підвищують ризик відтоку кваліфікованих спеціалістів і збільшення коефіцієнта плинності кадрів. Врівноважити наслідки цього методу зменшення собівартості товарів допоможуть додаткові заохочення для працівників.

Скорочення персоналу призводить до підвищеного навантаження на робітників штату, і, як наслідок, зниження ефективності роботи. Тому зменшувати кількість працівників варто тільки внаслідок автоматизації процесів і модернізації виробництва. Одноразове вкладення у придбання обладнання для виробництва в довгостроковій перспективі дозволить знизити собівартість.

Облік, контроль і делегування повноважень. Підвищення ефективності управління дозволить розумно витрачати часові ресурси. Розподіл праці між підрозділами та кваліфіковані спеціалісти на керівних посадах допоможуть оперативно розв'язувати виробничі задачі, штатні робочі ситуації та форс-мажори. Це дасть змогу зменшити собівартість продукції, скоротивши загальну кількість часу на її виготовлення.
2024/09/29 21:37:05
Back to Top
HTML Embed Code: