Telegram Web Link
Сукарно (вляво) заедно с тогава подчинения му ген. Сухарто през 1961 г., преди преврата.

"Той създава „Nasakom“ - понятие, което се отнася до обединението между трите най-важни идеологически течения в индонезийското общество: национализъм (nasionalisme), религия (agama) и комунизъм (komunisme). Тези течения обаче имат малко общо помежду си и всъщност таят дълбока неприязън едно към друго, превръщайки този опит в неуспешен.

От политическите умения, харизмата и статута на национален герой на Сукарно зависеше да се опита да задържи тези течения заедно, като същевременно се опитваше да предпази армията от това да стане прекалено силна.

В крайна сметка армията и националистите, предвождани от Сухарто, ще проведат брутална разправа с комунистите, избивайки половин милион техни привърженици и забранявайки партията им."

За да научите още интересни факти за събитията, около индонезийското движение Ви очакваме тази събота от 18:00ч на ул. Цар Симеон 87.
❗️👉🏻 Посети събитието
Официалният портрет на Сухарто като президент на Индонезия

💡Ген. Сухарто взема властта след националистически преврат през 1965 г. и брутално смазване на комунистическата партия.

Неговото управление поставя страната твърдо извън сферата на влияние на СССР и Китай, като запазва достатъчно независимост от САЩ и западните сили.

Самият портрет говори за политиката му - микс между модернизация по западен тип и почит към традицията и религията му.

Вижте още в събитието! 👈🏻

🗓Тази събота
18:00 ч
📍Централен щаб на БНС
Лидерът на преврата, ген. Сухарто, сменя своя приятел и съратник за освобождаването на страната от нидерландска и японска власт, Сукарно. Двамата поставят основите на една от най-многолюдната страни в света днес, създавайки успешен модел на отношения между многото религии и етноси в страната.

През 1965 г. индонезийските военни избиват около 500 хиляди комунисти, като унищожават третата по големина комунистическа партия в света и отвеждат със себе си почти всички, за които се смята, че имат леви възгледи.

Малко хора са убити по улиците или официално екзекутирани, а по-скоро изчезнаха в нощта. На остров Бали са убити поне 5 % от населението, около 80 000 души, но дори и днес събитията от 1965 г. са малко известни извън Индонезия, а дори и в самата нея.

❗️Ако искате да научите още любопитни факти заповядайте утре в нашия щаб от 18:00ч.

Посети събитието във Фейсбук
До Каймакчалан на годишнината от боевете

Връх Каймакчалан помни едни от най-тежките и кръвопролитни битки на българската армия по време на Първата световна война. От 12 до 30 септември 1916 година там се водят тежки сражения с настъпващата от гръцка страна, многократно по-голяма сръбска войска. Като знак на почит към героизма на нашите предци, тази година решихме да посетим това паметно за нашата история място. Избрахме да го направим в дните когато са се водили кръвопролитните битки за отбраната му. Самото изкачване на върха предприехме на знаковата дата 22 септември – Денят на независимостта на България, защото именно тази самоотвержена жертвоготовност на нашите предци е извоювала нашата свобода и независимост.

Цялата статия: https://shorturl.at/46xy7
Проведе се лекция за Сукарно и националистическото движение в Индонезия

Четвърта лекция от поредицата за националните движения и дейци от 20 век се проведе в щаба на БНС на 28 септември. Лекцията започна малко след 18 часа, а лектор беше Георги Драганов – човек, който е добре запознат с индонезийската култура, история и бит.

Цялата статия: https://bit.ly/3ZJH3qW
🏴🇧🇬Възпоменание за Владо Черноземски

На 12 октомври ще почетем паметта на Владо Черноземски, който застрелва сръбския крал Александър I Караджорджевич в Марсилия през 1934 г., заради терора, който шумадиеца налага над македонските българи.

По традиция ще се съберем в квартал Каменица във Велинград, откъдето е родом Владо Черноземски и където се намира неговата паметна плоча.

За тези от вас, които искат да се включат, но нямат собствен транспорт има организиран такъв от София. При желание трябва да се свържете с нас до 10 октомври, за да ви запазим място и да получите допълнителна информация за пътуването.

❗️Очакваме ви на 12 октомври от 12:00 ч в гр. Велинград, за да почетем подвига и саможертвата на Владо Черноземски.

Към събитието👉🏻 Натисни тук
Отбелязахме 90 години от смъртта на Владо Черноземски

През изминалата събота отдадохме почит на един безспорен български герой – Владо Черноземски. Тази година се навършиха 90 години от неговия подвиг в Марсилия през 1934 г., при който убива сръбския крал Александър I Караджорджевич и френския министър на външните работи Луи Барту.

Цялата статия: https://bit.ly/3NszKMY
Живеейки в съвременна България, всеки наш сънародник инстинктивно усеща, че нещо дълбоко не е наред с настоящото ни пребиваване в света; сякаш някаква зла сила всячески се опитва да ни възпре от осъществяването на вродения ни потенциал като народ. Дали причината за нашата участ се крие в определено метафизично зловредно създание, некачествен биологичен подбор или в т.нар. „вечна българска политическа апатия“, проявена във всеобщото отвращение към „политическите събития“ в родината ни — това в момента не е от ключово значение. Защото съществува един крайно належащ въпрос, върху който все още не сме започнали да размишляваме: „Какво означава да мислим чрез родното?“.

Тази лекция ще се опита да представи един възможен път, по който може да бъде мислен този въпрос, с помощта на някои от най-изтъкнатите български национални мислители от миналия век, като Стефан Попов, Константин Гълъбов и най-вече д-р Янко Янев.
Кой ще бъде лектор
👉🏻Разбери тук👈🏻

➡️26 октомври | 18:00 ч
📍ул. Цар Симеон 87
През 1932 г., на връх Великден, излиза първият брой на списанието „Млада България“, създадено и редактирано от Стефан Попов. Идеята за учредяването на кръга около списанието се ражда от стремежа на Попов и неговите съмишленици да предложат път за цялостното обновление и последващо възраждане на българската национална идентичност.

Никога обаче трепетът на подобно раждане не бе тъй силен, вълнението — тъй радостно, както при този първи брой, с който се опитахме да заговорим политически. Беше ли той наистина камбаната на едно възкресение за България, както се възвестяваше в предговора?

Стефан Попов е виден общественик български писател и философ, който е яростен критик на либерализма, а също аташе по печата в Берлин през 1942 г. Попов има широки познанства в българския артистичен, културен и политически елит, а работата му като дипломат го отвежда до най-високите културни кръгове в Европа.

Ако искате да научите още за Стефан Попов Ви очакваме тази събота от 18:00 ч на ул. Цар Симеон 87!
🔥 Към събитието
ℹ️ Една от най-ярките личности в българските интелектуални среди през XX век е несъмнено д-р Янко Янев, който е пионер и гений на българската философска мисъл. Като един от най-дълбоките познавачи на немската култура той отдава целия си творчески талант в желанието да преобрази българската национална идея.

💬 "И ако искаме най-сетне да разберем себе си и да се избавим от сомнамбулното състояние, в което изпада всеки народ, когато започва да прилича на сбирщина, на маса - трябва да погледнем пред очите си и да видим по кой път да тръгнем. С това самосъзнание трябва да започне нашият исторически ефект. С него ще започне съществуването ни като национален организъм, ще започне нашето възраждане."

Още може да научите утре❗️

📅 Тази събота
⏱️ 18:00 ч
📌 Централен щаб на БНС
🟢 Към събитието
🔥 Очакваме Ви за поредната увлекателна лекция, започваме в 18:00 ч!
Последвайте новия Телеграм канал на Луковмарш 👇.
За петата лекция от поредицата “Национални движения и дейци в Европа и Света през 20 век” се връщаме в Европа. Там, в центъра ѝ, се намира малка Белгия, която обаче е родина на един от най-харизматичните политици на ХХ век – Леон Дегрел.

Когато през 1935 година младият Леон Дегрел създава Рексисткото движение, никой не обръща внимание на тази нова формация. Само след една година обаче „Рекс“ печели 21 места в белгийския парламент и всички обръщат поглед към младежкото движение и непознатия му водач.

Възходът на „Рекс“ е спрян от началото на Втората световна война. Когато обаче войските на Вермахта навлизат в Съветския съюз през 1941 година, Леон Дегрел решава, че не може да гледа безучастно и се включва като доброволец във войната на страната на германците в “Похода срещу болшевизма”.

За изпълнения с премеждия живот на Леон Дегрел и Рексисткото движение ще разкаже Звездомир Андронов – водач на Български Национален Съюз.

👉🏻9 ноември
👉🏻18:00 часа
👉🏻ул. „Цар Симеон” 87 в София.
❗️Виж повече
Проведе се лекцията “Проблемът за българската национална идентичност през XX век”

На 26 октомври в централния щаб на Български Национален Съюз се проведе дългоочакваната лекция „Проблемът за българската национална идентичност през XX век“. Темата беше представена от Димитър Димитров – млад и отдаден изследовател в областта на историята, философията и социологията. Събитието събра широка аудитория, заинтригувана от анализа на съвременната българска идентичност през призмата на историческите събития и философски идеи на миналия век.

Цялата статия: https://bit.ly/3O64zaJ
Годината е 1936. Едно ново движение излиза с гръм и трясък на белгийската политическа сцена. Зад успеха на "Рекс" обаче седи основно един човек - младият и харизматичен водач Леон Дегрел.

Че това не са просто клиширани думи, доказва тази снимки. Тя е от голям митинг на "Рекс" в Двореца на спорта в Брюксел. Там са се събрали 25 000 души, които са платили по 4 франка, за да мога да слушат на живо Леон Дегрел.

Вие обаче ще можете напълно безплатно да присъствате на лекцията "Леон Дегрел и Рексисткото движение", която ще се проведе на 9 ноември (събота) от 18 часа в Централния щаб на Български Национален Съюз.

За повече подробности: https://bit.ly/48EAybs
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
В началото на октомври 1876 г., когато първите пожълтели листа покриват изпепелените български села, които имали дързостта да въстанат срещу султана, в Букурещ на адрес на революционерите от БЦБО пристига следната телеграма:

„Драги ми приятели,
Италианският народ има към вашия народ симпатии, заслужени поради неговите злощастия и неговия героизъм.

Аз скърбя, че не мога лично да участвам във вашите боеве. Пожелавам ви постоянство в светлата ваша мисия и съм
Ваш
Дж. Гарибалди

Капрера
10-10-76 г.‟


От далечния остров Капрера, в съдбоносния за поробената ни родина момент, легендарният Гарибалди изпраща своя глас на ненавист към турските палачи. Това не бе състрадание, породено от изобличителните разкази на журналистите за зверствата на турската власт. То не бе и официална дипломатическа проява. Не! Полуприказният герой на ХІХ век отдавна знае за малкия ни героичен народ. Шепа българи съпътстват Джузепе от началото на борбата за свободата на Италия. Едни от тях проляха кръвта си в революцията от 1848 г., други оставиха костите си в горещите пясъци на Мандриола, трети се пръснаха по света и понесоха със себе си славата на Гарибалди и неговите червеноризци. Себе си тези волни мъже наричаха волентири-гарибалдисти. В историята влязоха като българи-гарибалдийци.

Ако искате да научите повече за тях, имената им, плода на тяхната борба и да се пренесете в атмосферата на възрожденска Италия, заповядайте на 24 ноември от 18:00 ч в централния щаб на Български Национален Съюз на ул. Цар Симеон 87.

Събитието във Фейсбук: https://bit.ly/3YMtc12
🔥Проведе се лекция за Леон Дегрел и рексисткото движение

На 9 ноември в централния щаб на Български Национален Съюз се проведе лекция, която разгледа живота на един от най-интересните персонажи от историята на миналия век, Леон Дегрел.

Звездомир Андронов, водачът на БНС, като човек с много голям интерес и познания към личността на Дегрел, беше водещият на лекцията. Малко след 18 часа, пред пълната зала, събитието започна.

От самото начало лекторът спомена на присъстващите, че лекцията е посветена на по-малко познати и интересни факти за ранния и следвоенен живот на белгиеца. Първата част от лекцията премина през най-ранните щрихи от жизнения път на Дегрел, като детските и юношеските години в родния му град Буйон, заедно с неговите седем братя и сестри. Бяха споменати слабо известни факти като... Чети нататък
2024/11/16 13:23:50
Back to Top
HTML Embed Code: